RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ustawa medialna. Paweł Kukiz zdradził, czy ją poprze

Paweł Kukiz opowiada się za repolonizacją mediów (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Paweł Kukiz opowiada się za repolonizacją mediów (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W naszym programie był i jest plan repolonizacji mediów; druga taka okazja na to może się już nie zdarzyć, więc z niej korzystam, realizując w ten sposób jeden z punktów programowych Kukiz'15 – stwierdził Paweł Kukiz w kontekście projektu PiS nowelizacji tak zwanej ustawy medialnej.

Suski o poprawkach do ustawy medialnej. Ważna zmiana

Do projektu tzw. ustawy medialnej zgłosimy poprawki wydłużające okres przejściowy, żeby pewna stacja (TVN) mogła dopasować swoje udziały do...

zobacz więcej

Kukiz w mediach społecznościowych zamieścił nagranie z kampanii prezydenckiej w 2015 roku. – Ostatnie dni to był popis TVN24 i podobnych reżimowych mediów. To były popisy. Osiągnęliście mistrzostwo propagandy, mistrzostwo. Przebiliście swoje wcześniejsze wzory, przebiliście komunistów. Jesteście mistrzami manipulacji w 80 proc. kupieni przez zagranicę – mówił wówczas.

Kukiz napisał, że od tamtej pory nie zmienił zdania.

Plan repolonizacji mediów


„Od 2015 w programie K'15 był i jest plan repolonizacji mediów. Niedopuszczalną dla nas jest sytuacja, gdy jakiś kraj spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może posiadać pakiet większościowy w mediach państwa UE” – podkreślił.

Polityk dodał, że „we Francji maksymalny udział kapitału »niefrancuskiego« to 20 proc”. „I nikt się tam nie burzy, że »demokracja umiera«” – napisał. „U nas Amerykanie mogą posiadać 100 proc. i w każdej chwili (jak tylko uznają to za stosowne) odsprzedać je komukolwiek – Czechom, Kolumbijczykom, Rosji, Kanadzie” – dodał.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że taka ustawa jest dziś na rękę PiS, bo osłabia możliwości propagandowe opozycji, ale wiem też, że druga taka okazja (na repolonizację, czyli uniemożliwienie obcemu kapitałowi sterowania mediami) może się już nigdy nie zdarzyć, więc z niej korzystam, realizując w ten sposób jeden z punktów programowych K'15” – napisał Kukiz. Opozycja widzi w nowelizacji tak zwanej ustawy medialnej zamach na stację TVN. Tymczasem nowelizacja ustawy o KRRiT ma uszczelnić obchodzone przepisy dotyczące struktury właścicielskiej mediów. Amerykanie zarządzają telewizją TVN poprzez spółkę zarejestrowaną w Holandii – Polish Television Holding BV mając większościowy udział. Jak podkreślał wielkrotnie premier Mateusz Morawiecki ta luka w prawie może doprowadzić do sytuacji, kiedy to np. Rosja poprzez spółkę zarejestrowaną w UE będzie kontrolować jakieś media w Polsce.

Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej