RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Tusk o śmierci mieszkańca Lubina: PiS i ta władza są za to odpowiedzialni

Tusk powołał się na liczne kontakty w policji (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Aleksander Koźmiński)
Tusk powołał się na liczne kontakty w policji (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Aleksander Koźmiński)

– To PiS i władza są odpowiedzialni za nieprofesjonalne działania policji – mówił podczas Rady Krajowej PO lider tej partii Donald Tusk. Zarzucił „wielu policjantom”, że działają „coraz bardziej agresywnie i coraz mniej profesjonalnie”, ale jednocześnie zapewniał, że nie oni są odpowiedzialni, lecz „ta władza”. Portal tvp.info ustalił, że sekcja zwłok Bartosza K. wykluczyła uszkodzenie krtani, co obciążałoby policjantów. Śledczy czekają natomiast na wyniki badań toksykologicznych. Niezależnie od tego fakt zabrania mężczyzny przez ekipę pogotowia świadczy, że najprawdopodobniej żył on w tym momencie.

Ast: Tusk naciska jeszcze bardziej na pedał agresji i podziału

Po powrocie Donalda Tuska spodziewałem się pozytywnego przesłania, apelu o zgodę narodową. Niestety naciska jeszcze bardziej na pedał agresji,...

zobacz więcej

Swoje słowa lider PO poprzedził apelem o to by „nie dać się napuszczać na siebie”.

– Nienawiść nie jest żadnym rozwiązaniem. Musimy być zaszczepieni na nienawiść. Nie odpłacajmy w żadnej chwili, w żadnym wypadku, nienawiścią za nienawiść, hejtem za hejt. Nie ulegajmy tej bardzo niebezpiecznej pokusie, aby oddawać dokładnie to samo tym, którzy nas codziennie atakują – mówił Donald Tusk, by za chwilę zmienić ton, informując że jest „pod wielkim wrażeniem doniesień z Lubina”.

– To PiS i władza są odpowiedzialni za nieprofesjonalne działania policji – powiedział, sugerując, że 34-latek z Lubina, Bartosz S., zmarł w wyniku interwencji mundurowych. Według niektórych doniesień przyczyną śmierci mężczyzny miało być uduszenie poprzez pęknięcie krtani – rzekomo w wyniku przytrzymywania podczas interwencji. 


Portal tvp.info ustalił, że sekcja zwłok Bartosza K. wykluczyła uszkodzenie krtani, co obciążałoby policjantów. Śledczy czekają natomiast na wyniki badań toksykologicznych. – Mężczyzna nie zmarł wskutek zmiażdżenia krtani, to fejk. Krtań i inne organy wewnętrzne były nienaruszone. Prawdopodobnie środki przymusu użyte przez policjantów nie były przyczyną zgonu – mówiło źródło znające kulisy śledztwa. Niezależnie od tego fakt zabrania mężczyzny przez ekipę pogotowia świadczy, że najprawdopodobniej żył on w tym momencie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Jako przykład policyjnej „agresji i braku profesjonalizmu” Tusk podał m.in. pracę mundurowych podczas akcji Strajku Kobiet.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Wierzcie mi, mam dzisiaj także kontakty z wieloma policjantami z różnych szczebli – mówił Donald Tusk, który zapowiedział „przywrócenie godnej służby i prawdziwej misji polskiej policji”. – Znajdziemy wystarczająco dużo policjantów, którzy pomogą nam w tym – deklarował.

Agresja w policji za rządów PO-PSL


Tylko w ciągu kilku tygodni 2015 r., jeszcze za rządów PO-PSL, doszło m.in. do następujących tragedii:

Przepisał majątek na żonę. Tusk się tłumaczy i atakuje premiera Morawieckiego

Donald Tusk kilka lat temu przepisał majątek na żonę Małgorzatę. Szef PO wydał oświadczenie, w którym decyzję próbuje tłumaczyć strachem. – Rodzina...

zobacz więcej

9 marca w Legionowie zmarł podczas zatrzymania 19-letni Rafał, podejrzewany o posiadanie narkotyków. Miał się zadławić woreczkiem z marihuaną. Zdaniem mieszkańców miasta do jego śmierci przyczyniło się agresywne zachowanie policjantów.

14 kwietnia w Katowicach podczas zatrzymania zmarł 28-letni mieszkaniec miasta. Według interweniujących policjantów był pobudzony i agresywny, nie reagował na ich polecenia i uciekał. Został skuty, wówczas stracił przytomność, potem, mimo reanimacji, nastąpił zgon.

23 kwietnia w Kutnie policjant śmiertelnie postrzelił przesłuchiwanego 29-latka, podejrzewanego o kradzież. Według niektórych relacji mundurowy miał być z domniemanym złodziejem sam na sam w pomieszczeniu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej