RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kaleta o TSUE: Wszystkie spory sprowadzają się do tego

Sebastian Kaleta (fot.arch.PAP/Andrzej Lange)
Sebastian Kaleta (fot.arch.PAP/Andrzej Lange)

Wszystkie spory z UE sprowadzają się do tego, że Polacy wybrali władzę, która wyrwała korporacji sędziowskiej prawo do wskazywania sędziów – ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Hiszpania oskarża TSUE o naruszanie kompetencji rządu krajowego

Hiszpania zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o ponowne zniesienie immunitetu trzem katalońskim eurodeputowanym i...

zobacz więcej

Sebastian Kaleta w Polskim Radiu 24 mówił o reformie sądownictwa oraz o relacjach Polski z Unią Europejską w kontekście ostatniego sporu z unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.

Polityk mówił, że oczekuje się, żeby Polska „bezwzględnie, posłusznie wykonywała bezprawne wyroki TSUE”.

– Uważamy, że tylko konsekwentna, szczera i uczciwa wobec polskiej konstytucji i obywateli postawa może wzmocnić siłę polskiej suwerenności w ramach UE – wskazywał wiceminister.

Kaleta podkreślał, że rząd „musi bronić się przed ingerencją Unii, która próbuje wbrew swoim kompetencjom narzucać nam model sądownictwa”. – Należy kontynuować reformę sądownictwa na własnych warunkach – mówił.

W ocenie Kalety przyczyna konfliktu z UE, który dotyczy zmian w polskim sądownictwie, sprowadza się do tego, że „Polacy wybrali władzę, która wyrwała korporacji sędziowskiej prawo do wskazywania sędziów”.

– Wcześniej mieliśmy państwo w państwie, teraz za tę zmianę płacimy cenę w relacjach z Unią – komentował.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej