RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zmarł Stefan „Cenek” Kapłaniak, legenda kajakarstwa

Zmarł wybitny polski sportowiec Stefan  „Cenek” Kapłaniak (fot. Facebook)
Zmarł wybitny polski sportowiec Stefan „Cenek” Kapłaniak (fot. Facebook)

Wybitny sportowiec, kajakarz Stefan Kapłaniak zmarł w wieku 88 lat w Chicago. Mieszkał tam od ponad 50 lat. O śmierci legendy polskiego i światowego kajakarstwa poinformowała nas najbliższa rodzina. Odszedł w ostatnim dniu tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio; tam też, w 1964 roku, także podczas olimpiady, zakończył swoją karierę sportowca. „Symbolicznie życie Stefana Kapłaniaka zgasło jak znicz olimpijski w Tokio 08.08.2021 roku” – napisała rodzina.

Medaliści z Tokio już w kraju. Powitanie na Okęciu [WIDEO]

W niedzielę z Tokio do Warszawy przyleciało szesnaścioro polskich medalistów olimpijskich, w tym wszyscy złoci. Na warszawskim lotnisku im. Chopina...

zobacz więcej

Pochodzący ze Szczawnicy olimpijczyk  był trzykrotnym mistrzem świata i Europy. Stefan Kapłaniak startował w latach 50. i 60. Zapoczątkował dla Polski sukcesy sportowe w kajakarstwie.

Jako pierwszy w historii kajakarstwa polskiego zdobył tytuły mistrza świata (trzykrotnie) i Europy.  Był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku, w Rzymie 1960 roku i Tokio 1964 roku.

Wraz z Władysławem Zielińskim, startując w K-2 na 1000 m na igrzyskach w Rzymie w 1960 roku, zdobyli pierwszy medal (brąz) w historii dla Polski w kajakarstwie mężczyzn.

Zapoczątkował kajakarstwo ekstremalne


Był ponad  30-krotnym mistrzem Polski, wygrywał wiele mityngów i zawodów krajowych oraz międzynarodowych. Można powiedzieć, że w roku 1973 zapoczątkował w kraju kajakarstwo ekstremalne; pokonał 118-kilometrową trasę płynąc Dunajcem pod prąd z Nowego Sącza do Nowego Targu, przy wysokim stanie wody.

Stefan Kapłaniak, olimpijczyk, którego ostatnią olimpiadą było Tokio w 1964 roku, odszedł w dniu zakończenia olimpiady w Tokio 2021 roku. „Symbolicznie życie Stefana Kapłaniaka zgasło jak znicz olimpijski w Tokio 08.08.2021 roku” – napisała rodzina.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej