DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Czternaście mgnień lata. Poczet medalistów polskich

Sztafeta mieszana 4x400 metrów zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski na tych igrzyskach. (fot. PAP/ EPA/DIEGO AZUBEL)

Chociaż początkowo nic tego nie zapowiadało, to w drugim tygodniu igrzysk, głównie za sprawą lekkoatletów, nasz dorobek urósł do 14 medali, co jest najlepszym wynikiem polskich sportowców w XXI wieku. Kto przyczynił się do tego historycznego osiągnięcia?

Zmagania olimpijskie za nami. Zobacz klasyfikację medalową

Rzutem na taśmę Amerykanie wygrali klasyfikację medalową Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dzięki triumfom siatkarek, baseballistek i kolarki torowej...

Polskie konto medalowe w Tokio otworzyła wioślarska czwórka podwójna pań w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann, zdobywając srebro. WIĘCEJ!

Na kolejny krążek musieliśmy czekać trzy dni, ale warto było! Niesamowity występ sztafety mieszanej 4x400 metrów (Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński) przyniósł nam pierwsze złoto. WIĘCEJ!

Kolejne trzy dni oczekiwania, ale za to aż cztery medale. 3 sierpnia, nad ranem polskiego czasu, srebrny medal w konkurencji K2 na 500 metrów wywalczyły kajakarki: Karolina Naja i Anna Puławska (WIĘCEJ!). Konkurs rzutu młotem pań wygrała Anita Włodarczyk, a Malwina Kopron była trzecia (WIĘCEJ!), a zapaśnik Tadeusz Michalik pokonał Węgra Aleksa Gergo Szoke w walce o brąz (WIĘCEJ!).

4 sierpnia to znowu medalowe żniwa. Dzień rozpoczął wyścig medalowy w żeglarskiej klasie 470, a srebro po pasjonującej walce powędrowało do naszej dwójki: Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar-Hill (WIĘCEJ!). W sesji wieczornej, polscy młociarze pozazdrościli koleżankom po fachu i sami wywalczyli złoto i brąz (WIĘCEJ!), a w trwającym w międzyczasie finale na 800 metrów mężczyzn były… płotkarz, Patryk Dobek, finiszował trzeci (WIĘCEJ!).

Nasz dorobek medalowy sensacyjnie poprawił chodziarz, Dawid Tomala, dotychczas specjalizujący się w rywalizacji na 20 kilometrów. W Tokio, nie dał szans rywalom na dystansie 50 kilometrów, który znika z programu igrzysk olimpijskich (WIĘCEJ!). Również tego dnia, srebro wywalczyła przez lata zmagająca się z urazami oszczepniczka Maria Andrejczyk, dla której jest to pierwszy medal na międzynarodowych zawodach seniorskich (WIĘCEJ!).

7 sierpnia zdobyliśmy 13. i 14. krążek na tych igrzyskach. Polska czwórka K-4 na 500 m w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska wywalczyły brązowy medal (WIĘCEJ!), a na zakończenie, niezawodne „Aniołki Matusińskiego”, czyli sztafeta 4x400 pań, pobiegła po srebro (WIĘCEJ!).