RAPORT

Wojna na Ukrainie

Allyson Felix. Trudna droga bohaterki igrzysk w Tokio

Allyson Felix z Tokio wraca ze złotem w sztafecie 4x400 m i z brązem w indywidualnym starcie na 400 m (fot. Getty)
Allyson Felix z Tokio wraca ze złotem w sztafecie 4x400 m i z brązem w indywidualnym starcie na 400 m (fot. Getty)

Igrzyska w Tokio wykreowały wielu nowych bohaterów, ale pomogły także ugruntować pozycję kilku legend. W ostatnich dniach zmagań na bieżni chyba o żadnej z uczestniczek olimpijskich zmagań nie mówiło się tyle co o Allyson Felix. 35-letnia Amerykanka zdobyła w Japonii dwa medale. W sumie ma ich na koncie aż 11 – żadna kobieta w olimpijskiej historii lekkoatletyki nie może się pochwalić lepszym wynikiem.

Tokio 2020: „Aniołki” na medal! Srebro żeńskiej sztafety 4x400 metrów

Kolejny medal reprezentacji Polski w Tokio! Przedostatniego dnia igrzysk olimpijskich po srebro sięgnęła żeńska sztafeta 4x400 metrów w składzie...

zobacz więcej

Przed startem igrzysk typowano, że weteranka może poprawić medalowy dorobek przede wszystkim występem w sztafecie. Dość nieoczekiwanie potrafiła jednak sięgnąć po brąz także w indywidualnym starcie na 400 metrów. Najlepszy w tym sezonie wynik ustanowiła najpierw w półfinale, a potem także w finale, gdzie pobiegła z najbardziej skrajnego dziewiątego toru.

– Kiedy szykuję się do startu to zazwyczaj odczuwam pewne obawy. Nie boję się porażki – przegrałam w życiu więcej niż wygrałam. Takie jest życie i tak powinno po prostu być – zdradziła Allyson tuż przed ostatnim indywidualnym występem na igrzyskach.

Jej czas z tego biegu (49.46) to także rekord w kategorii masters, co najlepiej oddaje rangę tego wyczynu. Przedostatniego dnia igrzysk doświadczona biegaczka była także częścią znakomitej sztafety 4x400 metrów. Amerykanki zdobyły złoto ze znakomitym wynikiem 3:16.85, wygrywając między innymi z "Aniołkami Matusińskiego".

– Wreszcie czuję spokój. Wyszłam na bieżnię z wielką wiarą w możliwości tych znakomitych kobiet, z którymi miałam przyjemność startować. Chciałam jeszcze ten ostatni raz poczuć to wszystko i naprawdę było wyjątkowo – skomentowała ostatni olimpijski start Allyson.

W finałowym składzie znalazło się miejsce dla zaliczającej piąte igrzyska Felix, ale także dla debiutującej Athing Mu. Koleżanka ze sztafety miała zaledwie 2 lata, gdy Allyson sięgała po pierwszy olimpijski medal i mogłaby być jej córką. Macierzyństwo stanowiło zresztą w ostatnich latach ważny punkt odniesienia w kontekście legendy amerykańskiego sportu, która w 2018 roku nieoczekiwanie zniknęła z bieżni.

Allyson Felix (pierwsza z prawej) przekazuje pałeczkę w trakcie finału sztafety (fot. Getty)
Allyson Felix (pierwsza z prawej) przekazuje pałeczkę w trakcie finału sztafety (fot. Getty)

To te gwiazdy świeciły najjaśniej. Multimedaliści z Tokio

Dla niemal każdego sportowca igrzyska olimpijskie to impreza docelowa, moment, kiedy mogą spełnić swoje marzenia. Jedni chcą potwierdzić dominację,...

zobacz więcej

Dola matki w sporcie


Amerykanka konsekwentnie odchudzała kalendarz aż wreszcie poinformowała o dłuższej przerwie. Tłumaczyła, że robi to z myślą o kolejnych igrzyskach. "Jeśli nie będzie oglądać mnie tak często jak zazwyczaj to nie przejmujcie się. Ze mną wszystko w porządku, po prostu podejmuję nowe wyzwanie, by stać się jeszcze mądrzejszą zawodniczką" – przekazała w komunikacie dla kibiców.

Mimo to fani mogli obejrzeć Felix w 2018 roku także w Polsce. Wzięła udział w 64. Orlen Memoriale Janusza Kusocińskiego, w którym przegrała w indywidualnym starcie z Justyną Święty-Ersetic. Okazało się, że podczas tego startu... Amerykanka była już w ósmym tygodniu ciąży! Niedługo potem całkowicie zniknęła z bieżni, choć wtedy nie podała przyczyny.

Szczęśliwą nowiną chciała się podzielić na własnych warunkach. Miała zaplanowaną sesję zdjęciową, ale w drodze na plan gorzej się poczuła. Trafiła do szpitala, a diagnozy nie były optymistyczne. Ciąża Felix dobiegła końca w siódmym miesiącu za sprawą cesarskiego cięcia, a córka Camryn ważyła zaledwie 1,6 kg.

Walka o zdrowie dziecka nie była wszystkim, czym zajmowała się Allyson w tamtym okresie. Po kilku miesiącach opowiedziała w mediach o naciskach firmy Nike, która chciała ją skłonić do jak najszybszego powrotu na bieżnię. To wszystko przy obniżce wynagrodzenia aż o 70 procent...

Zmagania olimpijskie za nami. Zobacz klasyfikację medalową

Rzutem na taśmę Amerykanie wygrali klasyfikację medalową Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dzięki triumfom siatkarek, baseballistek i kolarki torowej...

zobacz więcej

Jak Felix z popiołów


Amerykanka opowiedziała o trudnej sytuacji kobiet wracających do sportu po urodzenia dziecka i szybko wsparły ją kolejne zawodniczki po podobnych przejściach. Wiele firm w reakcji na te doniesienia wprowadziło nowe rozwiązania, które miały gwarantować większe wsparcie i bardziej sprawiedliwe traktowanie.

Allyson ostatecznie rozstała się z Nike po siedmiu latach współpracy, a niedługo potem została pierwszą zawodniczką wspieraną przez odzieżowego giganta Athleta. W trakcie pandemii nie odpuszczała. Mimo przełożenia igrzysk ambitnie trenowała na pustych stadionach i stopniowo wracała do wysokiej formy.

Występ w Tokio to definitywnie jej ostatni olimpijski start. Pierwszy medal zdobyty w Japonii sprawił, że Amerykanka przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która zdobyła w konkurencjach lekkoatletycznych dziesięć medali. Drugi krążek sprawił z kolei, że przebiła Carla Lewisa. Żaden amerykański lekkoatleta nie może się pochwalić tak bogatym medalowym dorobkiem.

Wszystkie medale olimpijskie Allyson Felix:


1. Ateny 2004 – bieg na 200 m (srebro)
2. Pekin 2008 – bieg na 200 m (srebro)
3. Pekin 2008 – sztafeta 4x400 m (złoto)
4. Londyn 2012 – bieg na 200 m (złoto)
5. Londyn 2012 – sztafeta 4x100 m (złoto)
6. Londyn 2012 – sztafeta 4x400 m (złoto)
7. Rio 2016 – bieg na 400 m (srebro)
8. Rio 2016 – sztafeta 4x100 m (złoto)
9. Rio 2016 – sztafeta 4x400 m (złoto)
10. Tokio 2020 – bieg na 400 m (brąz)
11. Tokio 2020 – sztafeta 4x400 m (złoto)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej