DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

To te gwiazdy świeciły najjaśniej. Multimedaliści z Tokio

Oto dorobek Emmy McKeon - żaden sportowiec na tych igrzyskach nie zdobył więcej medali. (fot. Getty)

Dla niemal każdego sportowca igrzyska olimpijskie to impreza docelowa, moment, kiedy mogą spełnić swoje marzenia. Jedni chcą potwierdzić dominację, inni sprawić niespodziankę. Na każdych zawodach tej rangi są jednak tacy, którzy medale zdobywają hurtowo, nierzadko przebijając osiągnięciami cały dorobek niektórych państw. Przyjrzyjmy się zatem, kto w Tokio rozbił bank.

Caeleb Dressel (USA, 5 złotych medali)

Amerykański pływak to najbardziej utytułowany atleta tych igrzysk i piękne nawiązanie do dziedzictwa legendarnego rodaka, Michaela Phelpsa. Pochodzący z Florydy Dressel został pięciokrotnym mistrzem olimpijskim w pływaniu na krótkim dystansie. Dwa razy uczynił to z kolegami ze sztafety, trzy złote krążki zdobył indywidualnie. Dodatkowo, na dystansie 100 metrów stylem motylkowym pobił rekord świata.

Emma McKeon (Australia, 4 złote, 3 brązowe)

Autorka największej liczby medali w Tokio i dopiero druga kobieta w historii, po gimnastyczce Mariji Horochowskiej, która zdobyła siedem krążków podczas jednych igrzysk. Podobnie jak Dressel, zdobyła złoto na 50 i 100 metrów stylem dowolnym, a także w sztafetach 4x100 stylem zmiennym i dowolnym. Australijka dorzuciła też dwa brązowe medale w sztafetach, a także na 100 metrów motylkiem, co pokazuje, jak wszechstronnie utalentowaną jest zawodniczką. Za trzy lata w Paryżu, ma realną szansę na przebicie Iana Thorpe’a, najbardziej utytułowanego australijskiego pływaka, w liczbie złotych medali olimpijskich.

Kaylee McKeown (Australia, 3 złote, 1 brązowy)

Australijki dzieliły i rządziły na olimpijskiej pływalni. Siedem lat młodsza od McKeon, Kaylee nie miała sobie równych w zawodach na 100 i 200 metrów stylem grzbietowym. Była też podporą sztafety na 100 metrów stylem zmiennym pań i podobnie jak czterokrotna mistrzyni, zdobyła brąz w rywalizacji mieszanej.
Kaylee McKeown (pierwsza z lewej) i Emma McKeon (trzecia od lewej) były najmocniejszymi punktami australijskiej sztafety (fot. Getty)

An San (Korea Południowa, 3 złote)

Koreańska łuczniczka dokonała historycznego wyczynu. Po raz ostatni trzy złote medale w łucznictwie na jednych igrzyskach padły łupem Amerykanki Matildy Howell, a miało to miejsce… 117 lat temu, w St. Louis. 20-letnia An San dokonała tego w rywalizacji indywidualnej, zespołowej i mieszanej, potwierdzając supremację swojego kraju w tej dyscyplinie.

Lisa Carrington (Nowa Zelandia, 3 złote)

Fenomenalna Nowozelandka mocno dała się we znaki naszym kajakarkom. Odkąd po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach w Londynie, nikt nie jest w stanie jej pokonać w kategorii kobiecej jedynki na 200 metrów. Carrington zgarnęła też złoto w jedynce i dwójce na 500 metrów, a medalu nie udało jej się zdobyć jedynie w czwórce. Tam, o podium, ona i jej koleżanki przegrały z osadą polską.

Elaine Thompson-Herah (Jamajka, 3 złote)

Pierwsza lekkoatletka w stawce. Jamajka to królowa sprintu w Tokio - wygrała biegi na 100 i 200 metrów a także w sztafecie. W tej pierwszej konkurencji wyprzedziła zresztą swoje koleżanki z kadry - ośmiokrotną medalistkę igrzysk Shelly-Ann Fraser-Pryce i Sherickę Jackson. W stolicy Japonii ustanowiła dwa rekordy olimpijskie, które są jednocześnie drugimi wynikami w historii biegów pań na obu dystansach.
Elaine Thompson-Herah nie miała sobie równych na dystansach sprinterskich. (fot. Getty)

Katie Ledecky (USA, 2 złote, 2 srebrne)

Czterokrotna mistrzyni olimpijska z Rio tym razem nie zdołała powtórzyć tego wyczynu, jednakże mogła wrócić z Tokio z podniesionym czołem. Po raz trzeci z rzędu zdobyła złoto na 800 metrów stylem dowolnym, wygrała też pierwszy, historyczny wyścig pań na 1500 metrów. Ledecky zgarnęła też srebro w sztafecie 4x200 a także na 400 metrów stylem dowolnym.

Yufei Zhang (Chiny, 2 złote, 2 srebrne)

Pływaczki zdominowały czołowe miejsca w klasyfikacji multimedalistów z Tokio. Zhang została mistrzynią olimpijską na 200 metrów motylkiem i wraz z koleżankami na 200 metrów stylem dowolnym, kiedy to ustanowiły nowy rekord świata. Chinka dorzuciła też srebro na 100 metrów motylkiem i na tym samym dystansie w sztafecie mieszanej.

Ariarne Titmus (Australia, 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy)

Kolejna Australijka na liście. Titmus upodobała sobie średnie dystanse stylem dowolnym, zdobywając złoto na 200 oraz 400 metrów, gdzie dokonała nie lada wyczynu, pokonując fenomenalną Katie Ledecky. W tym samym stylu wywalczyła srebro na 800 metrów, a także brąz w sztafecie 4x200 metrów.

Spośród innych osiągnięć medalowych wartych odnotowania należy wymienić jedenasty w karierze medal Allyson Felix, która została najbardziej utytułowaną lekkoatletką w historii. Złoto na czwartych kolejnych igrzyskach zdobył brytyjski kolarz torowy Jason Kenny, a szósty raz mistrzynią olimpijską została mająca polskie korzenie, węgierska kajakarka Danuta Kozák. Nieprzerwanie od igrzysk w Pekinie medale przywożą też Amerykanka Allison Schmitt i Australijka Cate Campbell, specjalistki od pływania w sztafecie. Tym samym wyczynem może pochwalić się sprinterka z Jamajki Shelly-Ann Fraser-Pryce.