Imigranci na granicy z Białorusią

Zmagania olimpijskie za nami. Zobacz klasyfikację medalową

Zawodniczki USA celebrujące zwycięstwo nad Brazylią w finale turnieju siatkarek. (fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG)

Rzutem na taśmę Amerykanie wygrali klasyfikację medalową Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dzięki triumfom siatkarek, baseballistek i kolarki torowej Jennifer Valente ostatniego dnia rywalizacji, wyprzedzili o jeden złoty krążek Chiny. Polska zajęła 17. miejsce, wyrównując najlepsze osiągnięcie w XXI wieku.

Na dorobek zawodników z USA złożyło się 39 złotych, 41 srebrnych i 33 brązowe medale. Chiny wywalczyły odpowiednio 38, 32 i 18.

Tuż za plecami gigantów światowego sportu uplasowali się gospodarze. To zdecydowanie najlepsze igrzyska w historii startów Japończyków, którzy zdobyli 58 krążków, w tym aż 27 z najcenniejszego kruszcu. Swój najlepszy wynik wyrównali za to szóści w klasyfikacji Australijczycy.

Nasi reprezentanci zgarnęli 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych medali. Polska powtórzyła wynik z Pekinu, kiedy to również została sklasyfikowana na 17. miejscu. Wtedy jednak wywalczyliśmy o trzy medale brązowe mniej, niż w Tokio, więc to tegoroczny występ jest, jak na razie, najlepszym wynikiem Polaków w tym wieku.

Czołówka klasyfikacji medalowej:

Kolejno: miejsce, kraj, medale złote, srebrne, brązowe, medale razem, miejsce pod względem liczby medali. (fot. Olympics.com)