
W ostrzale artyleryjskim, jaki w sobotę wieczorem przeprowadziły w prowincji Hama siły rządowe, zginęła czwórka dzieci. Wszystkie należały do jednej rodziny – podało monitorujące sytuację w Syrii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w...
zobacz więcej
Pociski spadły na dzielnicę mieszkaniową w miasteczku Kastun w muhafazie Hama.
Blisko połowa terytorium prowincji Idlib, a także niewielka część obszaru przylegających muhafaz Hama, Latakia i Aleppo to ostatni bastion rebeliantów walczących z reżymem Baszara el-Asada.
Od marca cały ten region – kontrolowany przez opozycyjne ugrupowania zbrojne, wśród których dominuje Hajat Tahrir asz-Szam, dawna syryjska filia Al-Kaidy – był objęty zawieszeniem broni. Zostało ono osiągnięte przy udziale Turcji, która wspiera syryjską opozycję i Rosji, która jest główną protektorką syryjskiego rządu. Dzięki rozejmowi została zatrzymana trwające trzy miesiące ofensywa armii syryjskiej wspierana przez siły Federacji Rosyjskiej z ziemi i z powietrza.
Zobacz także: Miliony ludzi żyją poniżej granicy ubóstwa
Syryjczycy zmagają się z bezprecedensowym kryzysem głodowym, który pogłębia się w związku z rosnącymi cenami podstawowych produktów żywnościowych –...
zobacz więcej
Jego ojciec, Hafez al-Asad, rządził Syrią w latach 1971-2000. Podczas ceremonii zaprzysiężenia Asad poprzysiągł „wyzwolenie wszystkich okupowanych jeszcze terytoriów syryjskich”.
W trwającej od dekady wojnie domowej w Syrii zginęło blisko pół miliona ludzi, a 11 milionów osób zostało wysiedlonych. Ponad 5 mln z nich uciekło za granicę, głównie do sąsiednich krajów.
W regionie, który kontrolują rebelianci przebywa obecnie 3 mln osób. Blisko dwie trzecie z nich to uciekinierzy z innych części Syrii, które dzięki wydatnej pomocy Rosji oraz Iranu „odzyskał” rząd w Damaszku.
Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo