DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tokio 2020: Gwiazdy nie zawiodły, USA ponownie złote

Kevin Durant (przy piłce) ponownie poprowadził Amerykanów do zwycięstwa. (fot. PAP)

Znów nie było mocnych na koszykarzy USA. Po zaciętym, lecz kontrolowanym meczu pokonali Francję 87:82 i zgarnęli czwarty tytuł mistrzów olimpijskich z rzędu.

Czwórka na medal! Polskie kajakarki z brązem

Ten sukces ogromnie cieszy... – mówiła wzruszona Justyna Iskrzycka. – Dużo nie widziałam. Płynęłam za dziewczynami – dodała Helena Wiśniewska. –...

Sobotni mecz spiął klamrą rywalizację koszykarzy. Na inaugurację, to Trójkolorowi okazali się lepsi od Amerykanów, więc finał zapowiadał się niezwykle pasjonująco.

Tak też w istocie było. Zawodnicy zza oceanu przeważali, ale kiedy tylko udawało im się zbudować ponad 10-punktową przewagę, ich rywale odrabiali część dystansu i pozostawali w grze. Po trzeciej kwarcie, Amerykanie prowadzili 71:63 i kwestia wygranej pozostawała otwarta.

Czwarta odsłona to jednak wyrachowana gra zawodników USA i utrzymywanie bezpiecznej przewagi przez większość kwarty. Co prawda, w końcówce Francuzi zdołali znacząco zmniejszyć straty, lecz na doścignięcie rywali zabrakło czasu.

Amerykanów do złota poprowadził Kevin Durant, autor 29 punktów i 6 zbiórek, a dzielnie wtórował mu Jayson Tatum (19 oczek, 7 zbiórek). W drużynie francuskiej kilku zawodników uzyskało dwucyfrową liczbę punktów, a na wyróżnienie zasłużyli gracze klubów NBA: Evan Fournier z NY Knicks oraz Rudy Gobert z Utah Jazz (obaj 16 pkt).

Stany Zjednoczone zdobyły czwarty z rzędu tytuł mistrzów olimpijskich, a ostatnimi, którym udało się przełamać trwający od 1992 monopol na złoto byli Argentyńczycy, w 2004 roku w Atenach.

O godzinie 13:00 polskiego czasu poznamy ostatniego medalistę turnieju mężczyzn. W meczu o brąz, Australia zmierzy się ze Słowenią.