RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Większa i silniejsza niż Saturn V. SpaceX wstępnie zmontował Starship

Rakieta składa się z dwóch segmentów: górnego, nazwanego Starship, i dolnego – Super Heavy (fot. SpaceX / Twitter)
Rakieta składa się z dwóch segmentów: górnego, nazwanego Starship, i dolnego – Super Heavy (fot. SpaceX / Twitter)

W zakładach konsorcjum SpaceX miliardera Elona Muska w Boca Chica, w stanie Teksas, ukończono wstępny montaż największej kiedykolwiek skonstruowanej rakiety nośnej. W przyszłości ma ona posłużyć do lotów na Księżyc i na Marsa.

Lepszy niż diament. Naukowcy stworzyli wyjątkowy półprzewodnik

Naukowcy stworzyli nowy półprzewodnik. Arsenek boru ma wysoką przewodność cieplną i może być zintegrowany ze współczesnymi chipami komputerowymi,...

zobacz więcej

Rakieta składa się z dwóch segmentów: górnego, nazwanego Starship, i dolnego (boostera) o nazwie Super Heavy. Po ich połączeniu przy pomocy potężnego dźwigu powstał system o wysokości 120 metrów – wyższy i silniejszy od słynnej rakiety Saturn V, którą wykorzystywano w programie Apollo do lotów na Księżyc. Był to montaż próbny, po którym człony rakiety zostały ponownie rozłączone.

Jak poinformowano w komunikacie firmy, silniki rakiety wytwarzają ciąg rzędu 70 meganewtonów podczas gdy silniki Saturna V wytwarzały ok. 35 meganewtonów (1 meganewton równa się 1 mln newtonów). Człon Super Heavy ma 29 silników spalających paliwo gazowe składające się głównie z metanu.

Najpotężniejszą rakietą, będącą obecnie w użyciu, jest również wyprodukowana przez SpaceX Falcon Heavy, która wytwarza około 23 meganewtonów na starcie.

Pierwszy lot nowej rakiety ma odbyć się jednak dopiero za kilka miesięcy, ale – jak zapewnia Elon Musk – jeszcze przed końcem tego roku człon Starship ma okrążyć raz Ziemię i spaść do Pacyfiku w pobliżu Hawajów. Człon silnikowy Super Heavy ma zakończyć lot w wodach Zatoki Meksykańskiej.

Jednak następne loty mają kończyć się kontrolowanym lądowaniem lub wodowaniem, co ma pozwolić na ponowne użycie rakiety.

Szef i właściciel SpaceX Elon Musk twierdzi, że system Starship, po zakończeniu wszystkich prac rozwojowych, będzie bardziej niż wystarczający do lotów załogowych na Księżyc i Marsa. Musk określił próbny montaż jako „spełnienie marzeń”.

Federalna agencja kosmiczna NASA zamówiła już załogowy lot statku Starship na biegun południowy Księżyca. Misja ma odbyć się jeszcze w tym dziesięcioleciu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej