RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tokio 2020: srebrna Andrejczyk! Złoto poza zasięgiem

Maria Andrejczyk (fot. Getty Images)
Maria Andrejczyk (fot. Getty Images)

Maria Andrejczyk ze srebrnym medalem igrzysk olimpijskich w Tokio! Polka zajęła drugie miejsce w finałowym konkursie rzutu oszczepem, ustępując jedynie Chince Shiying Liu. Brąz zdobyła Australijka Kelsey-Lee Barber.

Tokio 2020: sztafeta pokazała moc! Mamy kolejny finał

Sztafeta 4x400 m w składzie: Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Jakub Krzewina, Karol Zalewski awansowała do finału igrzysk olimpijskich w Tokio....

zobacz więcej

25-letnia Andrejczyk była zdecydowanie najlepsza w kwalifikacjach. Minimum osiągnęła wynikiem 65,24 m już w pierwszej próbie. Później okazało się, że z obu grup żadna zawodniczka nie zbliżyła się do jej rezultatu.

Finał zaczęła również bardzo dobrze. Drugi rzut na odległość 64,61 m dał jej drugie miejsce i spokojny awans do ścisłego finału. Punktem odniesienia dla całej rywalizacji była inauguracyjna próba Chinki Shiying Liu, dla której wynik 66,46 m był najlepszym w tym sezonie i, jak się później okazało, wystarczył do złota.

Żadna z zawodniczek w decydującej rozgrywce nie potrafiła zbliżyć się do tego osiągnięcia. Andrejczyk posyłała oszczep kolejno na odległość 63,62, 64,45 i 59,31 metrów. Trzecia w konkursie Australijka Barber, w swojej najlepszej próbie, rzuciła 64,56 m.

Polka, czwarta podczas igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, w ostatnich latach z powodu kłopotów zdrowotnych opuściła wiele najważniejszych imprez. W tym roku wróciła do pełni sił i 9 maja w Splicie ustanowiła rekord Polski wynikiem 71,40 m. To najlepszy w tym roku wynik na świecie.

W 1936 roku w Berlinie brązowy medal igrzysk olimpijskich w rzucie oszczepem wywalczyła Maria Kwaśniewska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej