RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski Ład na jednej planszy. Premier zaprezentował infografikę

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował infografikę dotyczącą Polskiego Ładu; wśród fundamentów programu wymieniono między innymi obniżkę podatków dla 18 mln Polaków oraz inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy.

Morawiecki dziękuje obserwatorom konta w sieci. „Jest tu Was już blisko 250 tysięcy”

Dokładnie dwa lata temu rozpoczęła się moja przygoda z Facebookiem i Instagramem – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu...

zobacz więcej

„Polski Ład na jednej infografice – prosto, zwięźle i przejrzyście” – napisał szef rządu na Twitterze.

Infografika przedstawia między innymi „pięć fundamentów Polskiego Ładu”; są to: 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków; inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkanie bez wkładu własnego, dom 70 m2 bez formalności oraz emerytury bez podatku do 2500 zł.

Pod hasłem „podatki” czytamy o tym, że 18 mln Polaków zapłaci mniejsze podatki, jest również mowa o zerowym podatku przy płacy minimalnej, o kwocie wolnej od podatku wynoszącej 30 tys. zł, drugim progu podatkowym – 120 tys. zł oraz o emeryturze bez podatku do 2500 zł.

„Plan na zdrowie” zakłada z kolei: 7 proc. PKB na zdrowie oraz darmową profilaktykę po 40. roku życia; mówi również o inwestycjach w szpitale, cyfryzacji, wyższej jakości obsługi, krótszych kolejkach, wzroście wynagrodzeń dla medyków oraz rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej i Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Pod hasłem „Rodzina i dom” znalazły się propozycje: mieszkania bez wkładu własnego, spłaty kredytu dla rodzin (po urodzeniu drugiego dziecka – 30 tys., po urodzeniu trzeciego dziecka – 60 tys., po urodzeniu czwartego i kolejnego dziecka – 30 tys. zł), powszechnego dostępu do badań prenatalnych oraz wsparcia matek w powrocie na ścieżkę zawodową. W zakresie edukacji Polski Ład zakłada: 43 mld zł w ramach programu „Dobry Start”; Narodowy Edukacyjny Program Wyrównania Szans po COVID-19; Fundusz Modernizacji Szkół; gabinet psychologiczno-pedagogiczny w każdej szkole oraz Centra Nauki Kopernik.

Premier odwołał wiceminister z Porozumienia. Kornecka ma już nowe stanowisko

– Z dniem dzisiejszym powołałem Annę Kornecką na funkcję pełnomocnika ministra do spraw inwestycji i zielonego ładu – poinformował na Twitterze...

zobacz więcej

Polski Ład: Via Carpatia, Via Baltica i inne inwestycje


Na infografice znalazły się także informacje o inwestycjach przewidzianych w ramach Polskiego Ładu. Jest tam mowa o planie wielkich inwestycji wartych blisko 600 mld zł, który – jak czytamy – wygeneruje pół miliona nowych miejsc pracy, wielkich inwestycjach infrastrukturalnych (Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica, rozbudowa Portu Gdańskiego, przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny), sieci szybkich dróg w całej Polsce oraz inwestycjach w małych miastach i wsiach.

W zakresie rolnictwa znalazły się hasła: zwrotu akcyzy na poziomie 110 zł/ha za paliwo rolnicze, zmniejszenia biurokracji, więcej państwowej ziemi dla rolników, 1.4 mln ha ziemi zarządzanej przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

Na infografice znalazły się również propozycje dla firm: niższe podatki dla mikrofirm dla 500 tys. przedsiębiorców; ulga podatkowa, automatyzacja i robotyzacja produkcji; interpretacje 590 – pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Pod hasłem „środowisko” jest mowa o 215 mld zł inwestycji w ochronę naszego dziedzictwa kulturalnego. „Koniec z betonem w centrach miast (projekt „Miasto z klimatem”), nowe parki narodowe, farmy wiatrowe, rozwój technologii wodorowej, polska elektrownia atomowa, transport niskoemisyjny, certyfikowanie energetyczne budynków, mała gazyfikacja wyspowa oraz energia słoneczna na każdą kieszeń” – to kolejne hasła Polskiego Ładu.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej