RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Badania nad izraelskim lekiem przeciw COVID-19. „Ma ponad 90-proc. skuteczność”

Izraelski lek na COVID-19 o nazwie EXO-CD24 poddany II fazie badań (fot. Amir Levy/Getty Images)
Izraelski lek na COVID-19 o nazwie EXO-CD24 poddany II fazie badań (fot. Amir Levy/Getty Images)

Izraelski lek na COVID-19 o nazwie EXO-CD24 poddany II fazie badań w Atenach pozwolił wyzdrowieć 29 z 30 pacjentów w stanie od umiarkowanego do ciężkiego w ciągu maksymalnie 5 dni – twierdzi portal „The Jerusalem Post”.

Istniejący lek hamuje wirusa wywołującego COVID-19. Jest też zła wiadomość

Masytinib, lek wykorzystywany w terapii onkologicznej psów, może być skutecznym środkiem zwalczającym COVID-19 – udowodnili naukowcy z University...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie – jak napisano – opracowało lek, który podano greckim pacjentom z braku wystarczającej liczby odpowiednich przypadków w Izraelu. Wg portalu ponad 93 proc. spośród 90 chorych w poważnym stanie zostało wypisanych ze szpitali w ciągu pięciu dni, a nawet po krótszym czasie. Drugi etap badań potwierdził wyniki uzyskane w pierwszej fazie przeprowadzonej zimą w Izraelu.

Lek został opracowany przez prof. Nadira Arbera, który poinformował, że „dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów”. Profesor Arber opisał działanie preparatu, określając go jako środek „medycyny precyzyjnej”.

Przypomniał, że główną przyczyną pogorszenia stanu zakażonych wirusem Sars-Cov-2 jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc chorego.

Zobacz także: Nanoprzeciwciała i bakteriofagi w walce z COVID-19


„Koktajl przeciwciał” na COVID-19 trafi na rynek? Leczył się nim sam Donald Trump

Japońskie ministerstwo zdrowia może się wkrótce zgodzić na terapię łagodnych objawów COVID-19 „koktajlem przeciwciał” – informuje anglojęzyczny...

zobacz więcej

Profesor wyjaśnił, że 25 lat pracy zawodowej poświęcił badaniom nad białkiem CD24, które m.in. reguluje mechanizmy odpowiedzialne za tę burzę cytokin. Tłumaczył, że nowy lek EXO-CD24 „pomaga organizmowi odnaleźć równowagę. Celując dokładnie w kluczowy problem w trakcie zachorowania na COVID-19, pozwala uniknąć niepożądanych skutków ubocznych”.

EXO-CD24 czeka ostatnia faza badań, w której ma wziąć udział 155 pacjentów. Dwie trzecie otrzyma lek, a pozostali placebo.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej