RAPORT

Pogarda

Spytał Tuska o OFE. Były premier wyparł się słów sprzed lat

W czwartek Donald Tusk odpowiadał na pytania internautów (fot. Facebook/Donald Tusk)
W czwartek Donald Tusk odpowiadał na pytania internautów (fot. Facebook/Donald Tusk)

Najnowsze

Popularne

– Pieniądze z OFE nie są własnością Polaków – to jedno z najbardziej pamiętnych zdań wypowiedzianych przez Donalda Tuska podczas sprawowania urzędu premiera. W czwartkowe popołudnie w czasie organizowanego przez Platformę Obywatelską czatu jeden z internautów spytał byłego szefa rady ministrów o te słowa.

Tusk o atakach na punkty szczepień. Wini rząd

Donald Tusk podczas czatu z internautami na pytanie o ataki na punkty szczepień przeciw COVID-19, odpowiedzialnością za tę sytuację obarczył...

zobacz więcej

– Czy nadal pan uważa, że pieniądze z OFE i ZUS nie są Polaków? – spytał internauta.

– To jest nieporozumienie. Nie będę przypominał dokładnych sformułowań – odparł Tusk.

A co dokładnie mówił ówczesny premier, tłumacząc zabranie pieniędzy z OFE jesienią 2013 roku?

– Chcę dziś powiedzieć bardzo dokładnie Polakom, bo niektórzy chcą zbałamucić ich umysły, mówiąc że ktoś zabiera własność Polaków, zmieniając ustawę o OFE. Pieniądze, które są w OFE nie są własnością Polaków, gdyby były, to każdy mógłby je wycofać. A nie może tego zrobić – tłumaczył wówczas lider PO.

W przeprowadzonym w czwartek czacie, Tusk raz jeszcze wrócił do kontrowersyjnej decyzji rządu PO-PSL.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Tusk o macierzyństwie: „Udręka kobiet na 20 lat”. Przypomnieli, co mówił o dzieciach [WIDEO]

Demograficznie fajna rzecz, ale dla kobiety to często udręka na najbliższe 20 lat życia – tak o macierzyństwie i urodzeniu dziecka na spotkaniu z...

zobacz więcej

– Państwo polskie popadało w coraz większy dlug, a korzyści z OFE były fikcyjne. Jestem przekonany, że to było w interesie emerytów i finansów państwa – dodał.

Jak Tusk zmieniał zdanie ws. OFE


– Każda złotówka odkładana przez polskiego „składkowicza” będzie dedykowana na jego konto. Konkretnie na trzy konta; dwa ZUS-owskie, pierwszy i drugi filar, częściowo trzeci w OFE. Wiecie, co byśmy zrobili z tą ręką, która by się podniosła na te składki – mówił pod koniec 2010 roku Donald Tusk, przedstawiając propozycje zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Jego rząd zapowiadał wzrost składek, który nigdy nie nastąpił.

Jednak już pod koniec 2013 roku kierowana przez niego koalicja PO-PSL ostatecznie „rozmontowała” system OFE – i to w zaledwie cztery dni – decydując o przeniesieniu ponad 50 proc. środków do ZUS

„PO pod wodzą Donalda Tuska właśnie wykiwała Polaków. Sposób, w jaki wprowadzili reformę OFE, »rodem z Białorusi«” – pisał wówczas o sprawie portal naTemat.pl. „Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych” – informował z kolei Money.pl.

Więcej o „skoku na OFE” pisaliśmy na portal tvp.info w tym miejscu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej