RAPORT

Wojna na Ukrainie

150 szkieletów i groby zadżumionych. Niesamowite znalezisko w mazurskim kurorcie

Do tej pory znaleziono 150 ludzkich szczątków (fot. Shutterstock/Irina and Denis)
Do tej pory znaleziono 150 ludzkich szczątków (fot. Shutterstock/Irina and Denis)

Łupiny naczynia sprzed czterech tysięcy laty, szklany paciorek z IV wieku, ludzkie szczątki z okresu kultury bogaczewskiej, a także groby z czasu datowanej na 1713 rok epidemii dżumy. Podczas prac budowlanych w Mikołajkach natrafiono na niesamowite odkrycie archeologiczne.

Wał obronny z czasów Mieszka I odkryty na poznańskim Ostrowie Tumskim

Wał obronny o grubości około 40 m u podstawy oraz wysokości sięgającej 12 m odkryto w czasie wykopalisk archeologicznych przy ul. Zagórze na...

zobacz więcej

Jak informuje miasto we wpisie na Facebooku, rozpoczęły się już prace inwentaryzacyjne, które koordynuje specjalizująca się w pracach archeologicznych fundacja Dajna.

Do tej pory „znaleziono wpływy rzymskie z okresu ok. IV w. n.e. w postaci paciorka szklanego oraz pozostałości wypalonego naczynia”.

Większość jednak wykopalisk to cmentarze z różnych okresów historycznych. „Najstarsze ludzkie szczątki pochodzą z okresu kultury bogaczewskiej czyli ok. V w. Duża część grobów pochodzi z XVIII w. i jak się przypuszcza są to ofiary dżumy z 1713 r. Łącznie odkryto do tej pory 150 szkieletów” - czytamy na profilu mazurskiego miasteczka w mediach społecznościowych.

Najstarsze znalezisko datuje się na II w. To fragmenty naczynia glinianego z okresu neolitu z ok. II w. p.n.e.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej