RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ataki na lekarzy realizujących szczepienia. Śledczy szykują odpowiedź

Śledczy mają opracować dodatkowe wytyczne ws. tego typu zdarzeń (fot. Forum/Marcin Szkodzinski)
Śledczy mają opracować dodatkowe wytyczne ws. tego typu zdarzeń (fot. Forum/Marcin Szkodzinski)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Krajowa zaleciła prokuraturom regionalnym podejmowanie zdecydowanych działań procesowych przeciwko sprawcom przestępstw wobec lekarzy realizujących szczepienia – dowiedziała się PAP w prokuraturze. Śledczy mają opracować dodatkowe wytyczne ws. tego typu zdarzeń.

Komendant Główny Policji wydał polecenie ochrony punktów szczepień

Wydałem polecenie wszystkim Komendantom Wojewódzkim Policji objęcia całodobową ochroną mobilnych punktów szczepień i doraźną wszystkich pozostałych...

zobacz więcej

W niedzielę w nocy podpalono mobilny punkt szczepień na Rynku Solnym w Zamościu i budynek powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. Zniszczone zostało wnętrze kontenera, gdzie był mobilny punkt szczepień oraz jedno z pomieszczeń w siedzibie sanepidu. Sprawca nadal jest poszukiwany.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że wystąpił do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z prośbą o objęcie specjalnym nadzorem prokuratorskim tego typu spraw związanych z atakami antyszczepionkowców.

Pismo do regionalnych prokuratur


Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński pytany przez o te doniesienia, poinformował, że „Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej już kilka tygodni temu skierował do wszystkich prokuratur regionalnych w całej Polsce pismo wskazujące na konieczność podejmowania zdecydowanych działań procesowych przeciwko osobom, które dopuszczają się przestępstw wobec lekarzy realizujących Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19”.

KE zatwierdziła kontrakt z firmą Novavax. 200 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła kontrakt z amerykańską firmą Novavax na 200 milionów dawek jej szczepionki przeciwko...

zobacz więcej

Jak dodał, trwa kwerenda wszystkich postępowań dotyczących przestępstw popełnianych na szkodę lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego realizujących szczepienia. – Informacje te będą wykorzystane do opracowania dodatkowych zaleceń oraz wytycznych mających na celu szybkie i skuteczne ściganie sprawców takich przestępstw – powiedział Łapczyński.

Całodobowa ochrona punktów szczepień


W środę Komendant Główny Policji poinformował, że wydał polecenie objęcia całodobową ochroną mobilnych punktów szczepień oraz doraźną wszystkich pozostałych punktów szczepień.

Atak na placówki w Zamościu nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem w Polsce. W jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim 25 lipca doszło do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki a jej pracownikami. Interweniowała policja, zatrzymano dwie osoby. Z nagrań, które opublikowano na Twitterze, wynika, że na teren punktu chciały wejść osoby z logo organizacji „Polskie Żółte Kamizelki”, która przedstawia się jako grupa ludzi walczących o wolność i stawiających opór „bezprawiu rządu i policji”. Na profilach w mediach społecznościowych publikuje m.in. informacje zniechęcające do szczepień przeciw COVID-19.

Zobacz także: Czarnek o powrocie do szkół i szczepieniach

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej