RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jasne stanowisko WHO. „Wstrzymać trzecią dawkę szczepionki”

WHO apeluje o udostępnienie szczepionek biedniejszym krajom (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
WHO apeluje o udostępnienie szczepionek biedniejszym krajom (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o wstrzymanie się z podawaniem trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa co najmniej do końca września. Szef WHO argumentuje, że w wielu ubogich krajach większość mieszkańców nadal nie została zaszczepiona.

W poszukiwaniu straconego czasu, czyli goniąc za pierwszym przypadkiem SARS-CoV-2

Da się ustalić, kiedy był pacjent zero COVID-19 nawet, jeśli dokumentacja medyczna nie istnieje lub nie jest udostępniona – tak przynajmniej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podczas wideokonferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że do tej pory na całym świecie podano około 4 miliardów dawek szczepionek.

Około 80 procent otrzymały osoby z bogatych krajów. Argumentował, że w pierwszej kolejności preparaty powinny dostać osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

– Rozumiem troskę wszystkich rządów, by chronić swoich mieszkańców przed wariantem Delta. Nie możemy jednak zaakceptować sytuacji, kiedy to kraje, które zużyły większość światowych zapasów zużyją ich jeszcze więcej, a w tym samym czasie najbardziej narażone na wirusa osoby pozostają bez ochrony – powiedział Adhanom.

W ostatnim czasie kilka krajów wprowadziło podawanie trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki, by chronić najmocniej narażone osoby przed wariantem Delta. Jest on najbardziej jak dotąd zaraźliwą odmianą SARS-CoV-2 i w ostatnim czasie szybko się rozprzestrzenia.

Wariant delta COVID-19. Ile osób zmarło?


Według WHO, wariant Delta jest już obecny w 132 krajach. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 251 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to ponad 200 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej