RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

SBU: zastępca Szyszowa z zakazem wjazdu na Ukrainę

Batulin był zastępcą Witala Szyszoua, którego zwłoki znaleziono we wtorek w Kijowie (fot. Forum/Reuters/GLEB GARANICH)
Batulin był zastępcą Witala Szyszoua, którego zwłoki znaleziono we wtorek w Kijowie (fot. Forum/Reuters/GLEB GARANICH)

Obywatel Białorusi Radziwon Batulin, wiceszef Białoruskiego Domu na Ukrainie, został objęty zakazem wjazdu na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Batulin był zastępcą Witala Szyszowa, którego zwłoki znaleziono we wtorek w Kijowie.

„Kolejne narzędzie szantażu”. Ważne oświadczenie w sprawie Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Demokrata Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili...

zobacz więcej

Rzecznik SBU poinformował ukraińskie media, że zakaz wydano 23 lipca „na podstawie uargumentowanych danych, że dana osoba może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”.

Protesty na Ukrainie


Jak dodał, Batulin jest znany ze swoich „radykalnych poglądów i prowokacyjnych działań podczas akcji protestu na Ukrainie”. „Podczas tych akcji między innymi udało się zapobiec próbom ze strony radykałów sprowokowania siłowych starć z funkcjonariuszami” – oświadczył rzecznik.

Białoruski Dom na Ukrainie poinformował w serwisie Telegram, że Batulin, wiceszef tej organizacji, wyjechał z Ukrainy na teren UE w połowie lipca, by pozałatwiać formalności. Dodano, że po tym, jak dowiedział się o znalezieniu ciała Szyszowa, wyruszył do Kijowa. Jednak na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Zosin-Uściług poinformowano go w środę, że został objęty trzyletnim zakazem wjazdu na Ukrainę. Straż graniczna Ukrainy nie podała przyczyny zakazu, powołując się na „tajemnicę SBU”.

Radziwon Batulin to zastępca szefa Białoruskiego Domu na Ukrainie Witala Szyszowa. Jego ciało znaleziono we wtorek w jednym z kijowskich parków. Jako dwie główne potencjalne przyczyny śmierci Białorusina śledczy badają samobójstwo i zabójstwo upozorowane na samobójstwo.

Zobacz także: „Żywie Biełaruś!” i race pod białoruską ambasadą w Kijowie. Apel dziewczyny Szyszowa [GALERIA] Batulin jest również znajomym Siarhieja Karotkicha, który według Radia Swoboda związany jest z Białoruskim Domem na Ukrainie. Radio Swoboda pisało, że Karotkich to były uczestnik neonazistowskich organizacji na Białorusi i w Rosji. Według serwisu walczył w Donbasie w szeregach ukraińskiego batalionu Azow i otrzymał ukraińskie obywatelstwo.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej