RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niezwykła akcja polskich wolontariuszy na cmentarzu w Jampolu [GALERIA]

Według  pomiarów z drona wykarczowano ok. 80% terenu cmentarza (fot. studiowschod.pl)
Według pomiarów z drona wykarczowano ok. 80% terenu cmentarza (fot. studiowschod.pl)

7 osób z Fundacji Studio Wschód w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” oraz 3 osoby z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Bytomia porządkowały zabytkowy polski cmentarz w Jampolu na granicy Ukrainy z Mołdawią. Według pomiarów z drona wykarczowano roślinność porastającą ok. 80% terenu cmentarza.

„Każdy Białorusin może stać się celem przestępstwa”. Wytyczne dla MSW Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i MSW zagwarantować ochronę obywatelom Białorusi, którzy przybyli...

zobacz więcej

„Praca polegała na karczowaniu „dżungli”, która pokrywa ponad dwustuletnie pomniki. Niestety pomniki bardzo często są mocno zniszczone, zaś krypty są splądrowane. Wolontariusze dodatkowo muszą uważać, aby nie wpaść do otwartych krypt, których głębokość wynosi nie raz 4 metry. Cała inicjatywa jest przeprowadzana oddolnie” – przesłali zdjęcia i poinformowali na twoje@tvp.info wolontariusze z Fundacji Studio Wschód.

Cmentarz jest jedną z najstarszych i największych pamiątek polskiej egzystencji na wschodzie. Do rozprawy z pokrywającą go roślinnością były prowadzone szczególne przygotowania.

Zobacz także: Miliony bezpańskich kotów we Francji. W Marsylii oblegają cmentarz [WIDEO]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej