RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Każdy Białorusin może stać się celem przestępstwa”. Wytyczne dla MSW Ukrainy

Prezydent zapewnił ochronę Białorusinom, którzy przybyli na Ukrainę (fot.  Stefanie Loos-Pool/Getty Images)
Prezydent zapewnił ochronę Białorusinom, którzy przybyli na Ukrainę (fot. Stefanie Loos-Pool/Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i MSW zagwarantować ochronę obywatelom Białorusi, którzy przybyli na Ukrainę i którym może grozić niebezpieczeństwo w związku z ich działalnością – napisało w środę biuro szefa państwa.

„Żywie Biełaruś!” i race pod białoruską ambasadą w Kijowie. Apel dziewczyny Szyszowa [GALERIA]

Przed ambasadą Białorusi w Kijowie upamiętniono we wtorek wieczorem szefa Białoruskiego Domu na Ukrainie Witala Szyszowa, którego ciało znaleziono...

zobacz więcej

– Każdy Białorusin, który może stać się celem przestępstwa w związku ze swoim publicznym politycznym stanowiskiem, ma otrzymać specjalną i wiarygodną ochronę. SBU i MSW powinny opracować precyzyjny algorytm oceny możliwego ryzyka oraz system odpowiedzi na te ryzyka, by usunąć wszelkie zagrożenia dla ludzi – podkreślił Zełenski.

Jak dodano w komunikacie, na razie utworzono listę białoruskich obywateli, w sprawie których już zaczęto odpowiednie działania w ramach oceny ryzyka i ochrony.

Ostrzeżenie od organów ścigania


Decyzja ta została podjęta w związku z otrzymaniem przez organy ścigania informacji na temat możliwych zagrożeń dla szeregu białoruskich aktywistów oraz w związku z tragiczną śmiercią białoruskiego aktywisty Witala Szyszowa – wskazano.

Zełenski oczekuje wszechstronnego zbadania wszystkich okoliczności tego zdarzenia oraz szybkiego i pełnego sprawdzenia informacji.

Zobacz także: Zełenski: Nord Stream 2 to zagrożenie i pułapka

Wtargnął do siedziby rządu. Groził detonacją granatu

Mężczyzna groził detonacją granatu w siedzibie ukraińskiego rządu w Kijowie – informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na policję. Został...

zobacz więcej

Powieszone ciało 26-letniego szefa Białoruskiego Domu na Ukrainie znaleziono w jednym z kijowskich parków we wtorek rano. Ukraińska policja przekazała, że jako dwie główne potencjalne przyczyny śmierci Białorusina śledczy badają samobójstwo i zabójstwo upozorowane na samobójstwo. Na jego ciele były zadrapania świadczące – według ekspertów – o upadku. Szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko powiedział, że nie ma informacji o tym, by aktywista był śledzony przed śmiercią. Szyszow nie zwracał się też w tej sprawie do policji - dodał. Bliscy Szyszoua deklarują, że nie wierzą w to, że odebrał sobie życie.

Według Białoruskiego Domu na Ukrainie Szyszow był śledzony, o czym poinformowano policję. „Również niejednokrotnie ostrzegały nas zarówno miejscowe źródła, jak i swoi ludzie na Białorusi o różnorakich prowokacjach, łącznie z porwaniami i likwidacją” – podkreślono.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej