RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Młody imigrant zmarł na Białorusi. Miał być pobity. Mińsk oskarża Wilno

Białoruś jest oskarżana o wysyłanie nielegalnych imigrantów do UE (fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS)
Białoruś jest oskarżana o wysyłanie nielegalnych imigrantów do UE (fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS)

Białoruska Straż Graniczna poinformowała o śmierci młodego mężczyzny, prawdopodobnie imigranta. Według niepotwierdzonych informacji został znaleziony przez mieszkańców jednej z wsi tuż przy granicy ciężko pobity – podaje Biełsat.

Białoruskie służby przywożą nielegalnych migrantów na granicę. Litwa udostępniła nagranie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy udostępniło nagranie ukazujące samochód białoruskiej straży granicznej, który eskortuje grupę migrantów w...

zobacz więcej

Mężczyzna miał umrzeć, mimo udzielonej pomocy. Nie wiadomo, czy próbował wcześniej przekroczyć granicę. Litewska straż graniczna oświadczyła, że o incydencie dowiedziała się z mediów. Minister obrony Arvydas Anusauskas powiedział, że jest to prowokacja i w najbliższym czasie może dojść do kolejnych.

O sprawie poinformował, jako jeden z pierwszych, kanał Puł Pierwogo w komunikatorze Telegram, który jest związany ze służbą prasową Alaksandra Łukaszenki. Proreżimowe media zaczęły pisać, że „Litwini zabijają migrantów”, z kolei opozycyjne oskarżyły o zabójstwo białoruskie służby.

Zwolennicy Łukaszenki protestują


Przed ambasadą Litwy w Mińsku odbyła się demonstracja przeciwko polityce Wilna. Wcześniejsze tego rodzaju pikiety były organizowane przez proreżimowe organizacje.

Litewska straż graniczna poinformowała, że zatrzymała w ciągu ostatniej doby 35 osób. To o wiele mniej niż w poprzednich dniach. 2 sierpnia padł rekord 287 zatrzymanych. Spadek liczby to efekt nowych rozwiązań wprowadzonych przez Litwinów – wskazuje Biełsat. Wilno zapowiedziało we wtorek, że migranci będą zmuszani do powrotu na Białoruś i zachęcani do skorzystania z oficjalnych przejść granicznych. MSW pozwoliło funkcjonariuszom na stosowanie siły.

Straż Graniczna poinformowała, że nie może podać dokładnej liczby osób, które zostały zawrócone z granicy. Oświadczyła tylko, że jest to większa liczba niż w pierwszej połowie wtorku. Wtedy było to 180 osób.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej