Niemcy: specsłużby schwytały rosyjskich szpiegów

Aresztowani pod zarzutem szpiegostwa mieli prowadzić swoją działalność w Niemczech od 23 lat (fot. arch. PAP)

O aresztowaniu dwojga ludzi pod zarzutem działalności szpiegowskiej poinformowały w sobotę niemieckie władze. Według tygodnika „Der Spiegel” para zatrzymanych agentów pracowała na rzecz Rosji.

Niemiecka prokuratura federalna z siedzibą w Karlsruhe potwierdziła, że dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz obcego państwa zostały we wtorek aresztowane na terenie krajów związkowych Badenia-Wirtembergia i Hesja przez funkcjonariuszy sił specjalnych z jednostki GSG-9.

„Zatrzymanych podejrzewa się o to, że przez długi czas pracowali w Niemczech na rzecz zagranicznej agencji wywiadu. Dochodzenie prowadzi Federalny Urząd Kryminalny (BKA)” – głosi komunikat prokuratury federalnej, nie podając tożsamości aresztowanych.

Według udostępnionego w sobotę artykułu, który znajdzie się w sprzedawanym od poniedziałku wydaniu „Spiegla”, aresztowani to para Rosjan Heidrun A. i Andreas A. Według władz, pracowali oni na rzecz Moskwy od 1988 roku. Oboje zaprzeczyli stawianym im zarzutom – poinformował tygodnik.

Jak podaje „Spiegel”, w momencie akcji komandosów z GSG-9 Heidrun odsłuchiwała zaszyfrowany meldunek radiowy. Miejscami aresztowania obojga były Marburg w Hesji i Balingen w Badenii-Wirtembergii. Agenci mieli austriackie paszporty z danymi, według których Andreas urodził się w Argentynie, a Heidrun w Peru. Niemiecka kwerenda w Ameryce Południowej wykazała, że to nieprawda.

Jak zaznacza Reuters, aresztowanie szpiegów – według „Spiegla”, pierwsze tego rodzaju od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku – może wywołać napięcia w stosunkach niemiecko-rosyjskich, w których przez ubiegłe 20 lat doszło do znacznego ocieplenia.

źródło:

Zobacz więcej