RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Żywie Biełaruś!” i race pod białoruską ambasadą w Kijowie. Apel dziewczyny Szyszowa [GALERIA]

W manifestacji uczestniczyło kilkaset osób (fot. FORUM/REUTERS/GLEB GARANICH)
W manifestacji uczestniczyło kilkaset osób (fot. FORUM/REUTERS/GLEB GARANICH)

Przed ambasadą Białorusi w Kijowie upamiętniono we wtorek wieczorem szefa Białoruskiego Domu na Ukrainie Witala Szyszowa, którego ciało znaleziono tego dnia rano w jednym z parków ukraińskiej stolicy. – Proszę was wszystkich: przestańcie chodzić z kwiatami, plakatami – pokojowym protestem nic nie osiągniemy! Wczoraj to stało się z Witalikiem, a jutro stanie się z wami. Im jest to obojętne, że my tu stoimy, coś krzyczymy! – powiedziała dziewczyna Szyszowa Bażena Żołudź.

Śmierć Witala Szyszowa. „Miał złamany nos, ślady pobicia, zamordowały go białoruskie służby” [WIDEO]

W Kijowie znaleziono zwłoki obywatela Białorusi, aktywisty Witala Szyszowa, który zaginął w poniedziałek – poinformowała we wtorek lokalna policja....

zobacz więcej

Przed placówką dyplomatyczną zebrało się ok. 200–300 osób. Wiele z nich miało przy sobie biało-czerwono-białe flagi, symbolizujące białoruską opozycję, i zdjęcia Szyszowa. Przed krzyżem stojącym naprzeciwko ambasady ludzie składali kwiaty, zapalono świece. Pamięć o aktywiście uczczono minutą ciszy.

Manifestacja pod białoruską ambasadą w Kijowie


– Wczoraj chodziłem po lesie i szukałem Witalika. A później go znaleźliśmy... W głowie przerabiałem różne warianty, chciałem wierzyć, że się znajdzie, albo chociaż, że znajdzie się w białoruskim więzieniu, żywy – powiedział PAP 33-letni Arciom z Homla.

– Przyszedłem tu, by pokazać tym, którzy są związani z jego śmiercią, że my wszystko pamiętamy. Nie zapomnimy tego, tak jak i wszystkich pozostałych śmierci - dodał.

– Znałem go osobiście, nie byliśmy bliskimi przyjaciółmi, ale mieliśmy kontakt, na przykład na akcjach protestu. Razem pomagaliśmy tutaj Białorusinom: to pomoc prawna, zbiórki pieniędzy, poszukiwanie mieszkania itp. – kontynuował. Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Białoruskie służby przywożą nielegalnych migrantów na granicę. Litwa udostępniła nagranie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy udostępniło nagranie ukazujące samochód białoruskiej straży granicznej, który eskortuje grupę migrantów w...

zobacz więcej

Śmierć Szyszowa. „Na jego miejscu mógł być każdy z nas”


Według niego śmierć aktywisty „to zastraszanie przez służby specjalne”. – Teraz rozumiem, że na jego miejscu może być każdy – dodał Arciom.

– Dobrze znaliśmy Witala. Był wśród uciekinierów, którzy przyjechali do Kijowa w połowie października. (...) To był bardzo spokojny, zrównoważony człowiek – opowiada PAP Ałena Tołstaja, stojąca na czele Ruchu Solidarności „Razam".

Zabicie go pokazuje, że nikt nie jest ubezpieczony od groźby politycznego zabójstwa. Niestety nikt nie może dziś czuć się bezpiecznie, dopóki istnieje łukaszenkowsko-putinowski reżim – powiedziała.

Pełne emocji słowa dziewczyny Szyszowa


– Chcę, byście spojrzeli mi w oczy. Chcę zaapelować do wszystkich Białorusinów. Proszę was wszystkich: przestańcie chodzić z kwiatami, plakatami – pokojowym protestem nic nie osiągniemy! Wczoraj to stało się z Witalikiem, a jutro stanie się z wami. Im jest to obojętne, że my tu stoimy, coś krzyczymy! – powiedziała dziewczyna Szyszowa Bażena Żołudź.

Białoruski Dom na Ukrainie o śmierci Szyszoua: Zaplanowana przez czekistów operacja

Nie ma wątpliwości, że to zaplanowana przez czekistów operacja – napisał w oświadczeniu Białoruski Dom na Ukrainie w reakcji na komunikat policji o...

zobacz więcej

Zebrani skandowali: „Żywie Biełaruś!”, „Nie zapomnimy, nie przebaczymy!”, „»Nie« politycznym zabójstwom!”, „»Nie« katowaniu w więzieniach!”, "Wolność białoruskim więźniom politycznym!”. Podczas akcji odpalono race.

Białoruscy opozycjoniści apelują do prezydenta Ukrainy


Przemawiający apelowali do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wzięcie pod osobistą kontrolę śledztwa w sprawie śmierci Białorusina, który według nich został zabity.

Powieszone ciało 26-letniego białoruskiego aktywisty znaleziono w jednym z kijowskich parków we wtorek rano. Dzień wcześniej o jego zaginięciu poinformował Białoruski Dom na Ukrainie. Pomaga on Białorusinom uciekającym z ojczyzny przed prześladowaniami.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej