RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezes Orlenu o cenach paliw. „Bardzo mocno staramy się je stabilizować”

PKN Orlen przeznaczy na nowe przedsięwzięcia ok. 9 mld zł (fot.  PAP/Rafał Guz)
PKN Orlen przeznaczy na nowe przedsięwzięcia ok. 9 mld zł (fot. PAP/Rafał Guz)

Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu – powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że rekordowe zyski spółki za dwa kwartały br. to efekt m.in właściwych decyzji inwestycyjnych.

Fuzje Orlenu nie zmniejszą finansowania sportu. Obajtek: Przeciwnie, wzmocnią je

Sportowcy wspierani przez podmioty, które niedługo będą częścią Grupy Orlen mogą czuć się bezpieczni. W żadnym wypadku fuzje nie zmniejszą, a...

zobacz więcej

Prezes Orlenu w wywiadzie dla Radia24 powiedział, że znacząca poprawa wyników Grupy Orlen nie wynika ze wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych, ale jest przede wszystkim efektem dobrego zarządzania spółką. Wskazał, że zysk netto po dwóch kwartałach br. w wysokości 2,2 mld zł świadczy o tym, że „obraliśmy właściwy kierunek, żeby budować multienergetyczny koncern, przeznaczać duże kwoty na modernizację i inwestycje”.

Przypomniał, że w tym roku spółka przeznaczy na nowe przedsięwzięcia ok. 9 mld zł, podczas gdy jego poprzednicy inwestowali 1-2 mld z rocznie. – Wcześniej biznes robiły mafie paliwowe, nie robiło się efektu skali, nie zmieniało się umów, nie wykorzystywało się premii rynkowej – wyliczał.

Powiedział, że jedną z dobrych decyzji był zakup przez Orlen w latach 2019 i 2020 do praw do emisji CO2 po 23-24 zł za tonę, podczas gdy dziś kosztuje to prawie dwa razy drożej. Jak powiedział, to zabezpiecza spółce prawa do emisji na kilka lat.

Zobacz także: PKN Orlen przeznaczy 3 mld zł na badania i rozwój


Zyski PKN Orlen w I półroczu dwukrotnie większe niż przed rokiem

PKN Orlen zanotował w I półroczu 2021 r. zysk w wysokości 4,116 mld zł wobec 2,123 mld przed rokiem – podała spółka w czwartek w wynikach...

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen zaprzeczył, że dobre wyniki spółki to efekt podwyżek cen paliw. – Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu – zaznaczył.

Pytany o to, kiedy zostanie sfinalizowana fuzja z Lotosem, powiedział, że obecnie trwają negocjacje. – Negocjujemy tak, żeby to opłacało się Orlenowi – mówił.

Grupa Orlen zakończyła drugi kwartał 2021 roku z wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost o 1,2 mld zł rok do roku. Zysk netto wyniósł 2,2 mld zł, a przychody ze sprzedaży wzrosły o 73 proc. rok do roku, sięgając 29,4 mld zł.

Zobacz także: PKN Orlen przyspieszy obsługę na stacjach paliw w wakacje


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej