RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk o rządach PO-PSL. „Błędy wynikały ze złych doświadczeń realnego socjalizmu”

Donald Tusk (fot. Forum/Dudek Jerzy)
Donald Tusk (fot. Forum/Dudek Jerzy)

Donald Tusk udzielił wywiadu tygodnikowi Polityka. Pytany o to, co doprowadziło do tego, że Platforma Obywatelska straciła władzę w 2015 roku wskazał na... „złe doświadczenia realnego socjalizmu”. B. premier ujawnił, jaki jest jego zasadniczy powód powrotu do polskiej polityki. – Będę trzymał kciuki za Szymona Hołownię i za PSL, chciałbym, żeby byli jak najsilniejsi; mam jednego oponenta - PiS – powiedział.

Ekspert o pierwszych tygodniach po powrocie Tuska. „Entuzjazmu nie ma!”

– Nie jest różowo – ocenia powrót Donalda Tuska do Polski prof. Antoni Dudek z UKSW. Jak uważa, dla wyborców Platformy powrót byłego lidera to...

zobacz więcej

Koalicja PO-PSL pozostawała przy władzy w latach 2007-2015. Przez większą część tego czasu premirem był Donald Tusk. W tym okresie wyłudzenia podatku VAT sięgały wg ekspertów 262 mld złotych.

W wywiadzie dla „Polityki” Tusk przyznał, że „były błędy, jak zawsze”.

A tłumaczył je... „nieufnością albo albo raczej nadmierna ostrożnością, jeśli chodzi o regulacyjną rolę państwa”.

Dlaczego państwo nie radziło sobie m.in. z mafiami vatowskimi? B. premier ma na to oryginalną odpowiedź.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Sasin pokazał wynik Orlenu i wbił szpilę Tuskowi. „Tak się zarządza spółkami!”

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że w pierwszym półroczu 2021 r. PKN Orlen osiągnął większy zysk niż przez 8...

zobacz więcej

Wynikało to ze złych doświadczeń realnego socjalizmu, niechęci do biurokracji, fascynacji wolnością i indywidualizmem – powiedział.

Do porażek swojego rządu szef PO zaliczył nieudaną reformę wymiaru sprawiedliwości.

– Bronię dziś z pełnym przekonaniem niezależności sądów, ale pamiętam wciąż nasze niepowodzenia w procesie reform i opór środowiska – stwierdził były premier

Tusk po raz kolejny zaatakował także m.in. Telewizję Polską. Były szef Rady Europejskiej pytany był o to, czy obawia się ewentualnej napaści.

– Oczywiście, że się obawiam. Czarna propaganda mediów publicznych, nakierowana na mnie, musi wzbudzać u wielu osób agresję – odparł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej