RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nanoprzeciwciała i bakteriofagi w walce z COVID-19. Powstaje polski lek

Polskie badania nad lekiem na COVID-19 (fot. Shutterstock/RossHelen)
Polskie badania nad lekiem na COVID-19 (fot. Shutterstock/RossHelen)

Polscy naukowcy pracują nad lekiem na COVID-19. W badaniach wykorzystują nanoprzeciwciała i bakteriofagi. Projekt może się okazać przełomowy w walce z pandemią.

„Koktajl przeciwciał” na COVID-19 trafi na rynek? Leczył się nim sam Donald Trump

Japońskie ministerstwo zdrowia może się wkrótce zgodzić na terapię łagodnych objawów COVID-19 „koktajlem przeciwciał” – informuje anglojęzyczny...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nad lekiem na COVID-19 pracują badacze z trzech warszawskich placówek – Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Elżbieta Sarnowska, szefowa zakładu immunoterapii eksperymentalnej w Instytucie Onkologii w programie „Eureka” na falach radiowej „Jedynki” powiedziała, że nowy lek przeciwko COVID-19, to „taki neutralizator koronawirusa”. W badaniach nad nim naukowcy wykorzystują nanoprzeciwciała i bakteriofagi.

Jak tłumaczył prof. Tomasz Sarnowski, z Instytutu Biochemii i Biofizyki, nanoprzeciwciała „to są znacznie mniejsze przeciwciała niż takie, które klasycznie występują w organizmach”. – Nanoprzeciwciała są fragmentem jednołańcuchowych przeciwciał, które występują u niektórych zwierząt, np. u alpak bądź u rekinów – mówił profesor. – Postanowiliśmy to wykorzystać przeciwko chorobie COVID-19 – dodał w programie I Polskiego Radia.

Zobacz także: Doustny lek na COVID-19. Ruszyły badania kliniczne


Lek na COVID-19 oparty na przeciwciałach zatwierdzony. Jak działa Sotrovimab?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach COVID-19 leku o nazwie Sotrovimab. Jest on...

zobacz więcej

– Bakteriofagi są dobrze tolerowane, ponieważ to są naturalne wirusy, które atakują bakterie i tak naprawdę regulują populację bakterii w przyrodzie. My, jako gospodarze wielu szczepów bakterii jelitowych i nie tylko, mamy mnóstwo bakterii, ale mamy także w sobie bakteriofagi – wyjaśniała dr Sarnowska.

Zaznaczyła, że „przez tysiące lat ewolucji nauczyliśmy się tolerować bakteriofagi”. – Tak naprawdę chcieliśmy wykorzystać wirusa bakteryjnego; uzbroić go w dane przeciwciało, które rozpozna wirusa patogennego i po prostu będzie go neutralizowało; nie pozwalało wnikać do komórki lub blokowało jego funkcje – tłumaczyła.

Jak tłumaczył prof. Sarnowski, „bakteriofag jest taką kotwicą i poprzez to, że jest uzbrojony w nanoprzeciwciało, tym nanoprzeciwciałem się przyłącza do koronawirusa”. – Tych bakteriofagów przyłączy się więcej, otoczy go, zakotwiczy i dzięki temu koronawirus nie będzie wnikał do komórki – mówił profesor.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Na pytanie, na jakim etapie znajdują się badania, dr Elżbieta Sarnowska odpowiedziała: „znaleźliśmy nanoprzeciwciało, opracowaliśmy bakteriofaga z danym nanoprzeciwciałem; potwierdziliśmy w testach, że jest bezpieczny dla zdrowych komórek ludzkich, zarówno krwiotwórczych, jak i komórek macierzystych”. – Również nanoprzeciwciała są bezpieczne dla komórek układu odpornościowego – dodała dr Sarnowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Zobacz także: Lek na astmę pomaga chorym na COVID-19


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej