RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oskarżają „GW” o transfobię. Niedawno prowadzili „szkolenie” redakcji

Artykuł w serwisie Wyborcza.pl wywołał furię – podobnie jak opisywana książka o transpłciowości (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Artykuł w serwisie Wyborcza.pl wywołał furię – podobnie jak opisywana książka o transpłciowości (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

To już trend, że „Gazeta Wyborcza” użycza przestrzeni transfobicznym postawom i ośmieszaniu osób transpłciowych; nie jest to dla nas zaskoczeniem – piszą aktywiści Fundacji Trans-Fuzja w liście otwartym. Zarzucają w nim, że „GW” „szczuje na zmarginalizowaną grupę”. Powodem jest artykuł, jaki ukazał się w serwisie wyborcza.pl, opisujący „modę” na transpłciowość wśród nastolatek i często pochopne decyzje o zmianie płci. Co ciekawe, niedawno to właśnie Trans-Fuzja prowadziła szkolenia dla redakcji „Wyborczej” – po tym, jak portal ocenzurował list własnej czytelniczki.

Netflix szuka polskojęzycznej „osoby niebinarnej” lub trans. Komentuje krytyk filmowy

Netflix poszukuje polskojęzycznego aktora, który jest „młodą osobą niebinarną oznaczoną żeńsko przy urodzeniu lub osobą trans na początku...

zobacz więcej

Tekst, który wywołał oburzenie aktywistów, jest przedrukiem artykułu Hannes Stein z „Die Welt” na temat książki pt. „Nieodwracalne szkody” Abigail Shrier. Publikacja porusza temat krzywdy, jaką wielu nastolatkom wyrządza „moda na transpłciowość”, i zdążyła wywołać już duże kontrowersje na Zachodzie – aż po opinię profesor z Berkeley, która uznała, że „należy ją spalić na stosie”.

Furia aktywistów. „Obalony mit barwnej wspólnoty LGBTQIA”


„Pojawia się pytanie, dlaczego książka Shrier wywołuje taką furię. (…) Jedynie zwraca uwagę na bardzo specyficzne zjawisko: rośnie liczba dojrzewających dziewcząt, które dają sobie wmówić, że ich kobiece ciała są czymś okropnym i należy się ich pozbyć” – czytamy w tekście na Wyborcza.pl.

Autor artykułu przytacza liczby dotyczące dziewczynek, które w trakcie dojrzewania stwierdzają, że są tak naprawdę chłopcami: w Stanach Zjednoczonych liczba takich nastolatek wzrosła w ciągu dekady o 1000 procent, w Wielkiej Brytanii – aż o 4400 procent.

Włochy: leki hormonalne na zmianę płci dla transseksualistów na koszt państwa

Osoby transseksualne we Włoszech będą mogły za darmo pobierać leki hormonalne na zmianę płci. Ich koszt w ramach terapii hormonalnej będzie ponosić...

zobacz więcej

»Irreversible Damage« obala także mit o społeczności LGBTQIA jako barwnej, szczęśliwej wspólnocie ludzi, którzy są sobie oddani w bratersko-siostrzanej więzi. Shrier pokazuje zupełnie inny obraz. Lesbijki postrzegają przynajmniej część osób transpłciowych jako naturalnych wrogów, ale jednocześnie nie wolno im się do tego przyznać. Według niej niektóre lesbijskie bary i kawiarnie są dziś w Stanach zmuszone (ponownie) do podziemnej egzystencji, ponieważ nie chcą wpuszczać mężczyzn, którzy czują się kobietami” – czytamy.

Tekst wywołał oburzenie m.in. transgenderowej Fundacji Trans-Fuzja, która wystosowała list otwarty w tej sprawie.

„Chciały_libyśmy napisać w tym miejscu, że publikacja tego tekstu jest dla nas zaskoczeniem. Niestety, nie jest. Wpisuje się bowiem w trend użyczania przez »Gazetę Wyborczą« przestrzeni transfobicznym postawom, prezentowania praw osób transpłciowych jako zagrożenia dla praw cispłciowych kobiet, a często też ośmieszania osób transpłciowych opowiadających o swoich doświadczeniach” – oceniają aktywiści.

Nie przekonują ich też tłumaczenia redakcji „GW”, która podkreśla, że problem „zbyt pochopnej tranzycji” istnieje.

Szkolenia „GW” nie przyniosły efektów?


„»Gazeta Wyborcza« od grudnia 2020 r. legitymizuje transfobię poprzez publikację transfobicznych artykułów, rzekomych listów do redakcji i wywiadów, w których przestrzeń do wypowiedzi dostają transfobiczne pseudofeministki. Kolejne publikowane teksty normalizują transfobiczne postawy, począwszy od wywiadów z Urszulą Kuczyńską i Kayą Szulczewską, przez list domniemanej zatroskanej matki i bełkotliwy tekst Piotra Głuchowskiego vel »osoby z jądrami«, a kończąc na opublikowanym w sobotę 31 lipca 2021 r. na łamach magazynu »Wolna Sobota« przedruku tekstu Hannesa Steina »Utnij piersi, a potem się zobaczy«, recenzji książki »Nieodwracalne szkody« Abigail Shrier” – czytamy w liście otwartym.

„Przemoc seksualna” i „zamiatanie pod dywan”. Margot atakuje „GW”, Suchanow i Lempart

Kolektyw „Stop Bzdurom” i znany jako „Margot” Michał Sz. wystosowali wezwanie do „Gazety Wyborczej”. Aktywiści LGBT żądają usunięcia ich z listy...

zobacz więcej

Trans-Fuzja przypomina tam m.in. sytuację ze stycznia tego roku, gdy „Gazeta Wyborcza” ocenzurowała list własnej czytelniczki, opisujący m.in. dylematy nastoletniej córki, która „nie chciała udawać osoby niebinarnej”, choć wymagali od tego jej rówieśnicy.

Po usunięciu wspomnianego listu z portalu Wyborcza.pl szefowa redakcji przeprosiła za jego publikację i zapowiedziała przeprowadzenie szkoleń, za które odpowiadać miała właśnie fundacja Trans-Fuzja.

Czytaj więcej: List czytelniczki skasowany przez „Wyborczą”. Publikujemy jego treść w całości

„Język terfizmu”


Teraz do protestu przeciwko „Wyborczej” dołączają także inne organizacje. Głos zabrało m.in. stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”. „Pamiętajcie, by zamieścić później miałkie niby-przeprosiny, w których bronicie artykułu i zasłaniacie się rzekomym sojusznictwem i wnikliwym podejściem do tematu transpłciowości” – proponuje kolejną autocenzurę redakcji „GW”.

Wobec zachowania dziennikarzy padają m.in. takie określenia jak „język terfizmu” – akronimem „TERF” czy „terfki” określa się radykalne feministki, które nie uważają transpłciowych kobiet za „prawdziwe kobiety” (z j. ang.: trans-exclusionary radical feminist). „Je**e tu terfami”. Protest kolektywu „Margot” przed siedzibą „GW”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej