RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Na pokładzie uzbrojone osoby”. Groźna sytuacja u wybrzeży ZEA

Wcześniej na Morzu Arabskim tankowiec został porwany przez drona (fot. Mohammed Hamoud/Getty Images)
Wcześniej na Morzu Arabskim tankowiec został porwany przez drona (fot. Mohammed Hamoud/Getty Images)

Wielka Brytania poinformowała we wtorek o „potencjalnym porwaniu” statku u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a według źródeł – na które powołuje się stacja Sky News – na pokładzie jest osiem lub dziewięć uzbrojonych osób.

Zwolnili Kanał Sueski, ale Evergreen zablokował... autostradę. Zdjęcie hitem w sieci

Kryzys w Kanale Sueskim zażegnany – wyczekiwany komunikat z Egiptu wypłynął (nomen omen) w poniedziałek nad ranem. Wcześniej jednak, na fali...

zobacz więcej

„Potencjalne porwanie” statku zgłosiła UK Maritime Trade Operations, podlegająca brytyjskiemu ministerstwu obrony jednostka, która zajmuje się przekazywaniem pomiędzy siłami zbrojnymi a statkami handlowymi informacji o położeniu tych ostatnich.

Porwanie Asphalt Princess?


Według źródeł bezpieczeństwa, na które powołuje się stacja Sky News, uważa się, że grupa ośmiu lub dziewięciu uzbrojonych osób weszła na pokład statku o nazwie Asphalt Princess.

„To było nieautoryzowane wejście na pokład w Zatoce Omańskiej” – poinformowało cytowane źródło. Jak podaje Sky News, tankowiec nie ma żadnych związków z Wielką Brytanią.

Kłopoty zgłaszają inne statki


Wcześniej agencja AP poinformowała – powołując się na MarineTraffic.com – że co najmniej cztery tankowce zgłosiły za pośrednictwem systemu automatycznej identyfikacji, że statek stracił moc i nie można nim sterować. Chodzi o tankowce o nazwach Queen Ematha, Golden Brilliant, Jag Pooja i Abyss. Informacja o możliwym porwaniu pojawiła się kilka dni po tym, jak na Morzu Arabskim zaatakowany przy pomocy dronu został tankowiec Mercer Street, o co Izrael, Wielka Brytania i USA oskarżyły Iran. Zobacz także: Tajemnica statków lewitujących nad Zatoką Gdańską [WIDEO]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej