RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć Witala Szyszowa. „Miał złamany nos, ślady pobicia, zamordowały go białoruskie służby” [WIDEO]

W Kijowie znaleziono zwłoki obywatela Białorusi, aktywisty Witala Szyszowa, który zaginął w poniedziałek – poinformowała we wtorek lokalna policja. – To nie było samobójstwo, on został zamordowany przez białoruskie służby – powiedział w TVP Info Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Białoruski Dom.

Białoruski Dom na Ukrainie o śmierci Szyszoua: Zaplanowana przez czekistów operacja

Nie ma wątpliwości, że to zaplanowana przez czekistów operacja – napisał w oświadczeniu Białoruski Dom na Ukrainie w reakcji na komunikat policji o...

zobacz więcej

Szyszow zaginął w poniedziałkowy wieczór. Powieszone ciało znaleziono kilkanaście godzin później w jednym z miejskich parków nieopodal miejsca zamieszkania mężczyzny.

– Białoruś próbuje przedstawić jego śmierć jako samobójstwo. Rozmawiałem z przedstawicielami diaspory białoruskiej, mieszkającej na Białorusi, z ludźmi, którzy widzieli ciało Witala. Miał złamany nos i ślady pobicia. On został zamordowany przez białoruskie służby – powiedział Zarembiuk.

Zdaniem białoruskiego opozycjonisty spełnia się mroczna zapowiedź reżimu Łukaszenki. – Wiele razy słyszeliśmy deklarację ze strony służb, że dopadną nas wszędzie. To pierwsza zbrodnia dokonana poza granicami Białorusi – dodał prezes fundacji Białoruski Dom.

Szyszow przebywał na Ukrainie od kilku miesięcy. Bażena Żołudź, dziewczyna Szyszowa, opowiedziała Radiu Swaboda, że we dwoje wyjechali do Kijowa z Homla w związku z prześladowaniami ze strony białoruskich władz.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej