RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kanał Grunwaldzki na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wyremontowany

Koniec remontu Kanału Grunwaldzkiego na Mazurach (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Koniec remontu Kanału Grunwaldzkiego na Mazurach (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Zakończył się trwający rok remont Kanału Grunwaldzkiego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W trakcie remontu jest kilka innych mazurskich kanałów. Koszt przebudowy i modernizacji tego odcinka szlaku wyniósł blisko 9 mln zł.

Trzy razy krócej z Warmii i Mazur do Warszawy. Nowe linie kolejowe od CPK

Blisko trzykrotnie – z 5 godzin do 1 godz. 45 min. – skróci się czas przejazdu z Pisza do Warszawy po realizacji komponentu kolejowego CPK na...

zobacz więcej

Kanał Grunwaldzki łączy jeziora Kotek i Tałtowisko na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich na odcinku od Mikołajek do Giżycka. W ostatnim roku kanał zmodernizowano m.in. umacniając jego brzegi. W tym czasie, mimo robót, żeglarze normalnie korzystali z kanału.

Obecny na konferencji prasowej związanej z zakończeniem robót wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że inwestycja ta była wyczekiwana od wielu lat. – Tyle lat nie inwestowano, nie remontowano, nie prowadzono żadnych inwestycji pod kątem remontów, utrzymania i rozbudowy turystycznych dróg wodnych. Dzisiaj Wody Polskie realizują te zadania, które dla nas są niezwykle ważne pod kątem gospodarki wodnej i oferty turystycznej, bo przecież to Mazury są sercem turystyki wodnej – powiedział Gróbarczyk.

Zobacz także: Szlak Kopernikowski a Warmia


W porozumieniu z lokalnymi samorządami i przy udziale pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur Wody Polskie prowadzą jeszcze remonty kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego, Szymońskiego, a w trzecim kwartale ma się zacząć remont Kanału Łuczańskiego.

Bomba przy plaży miejskiej na Mazurach. Saperzy wyciągnęli panzerfausta

Saperzy podjęli i wywieźli na poligon niewybuch znaleziony w jeziorze koło plaży miejskiej w Orzyszu na Mazurach. Ewakuowani na czas trwania tej...

zobacz więcej

Dyrektor departamentu Polityki Regionalnej w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim Lidia Wójtowicz poinformowała, że na Mazurach są prowadzone lub w najbliższym czasie będą prowadzone inwestycje rzędu 370 mln zł, z czego środki RPO stanowią 253 mln zł.

Aby możliwe były duże inwestycje infrastrukturalne, mazurskie samorządy powołały stowarzyszenie, w ramach którego inwestycje są przygotowywane pod względem formalnym i pozyskiwane są środki na ich realizację.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Przewodniczący stowarzyszenia, burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział, że „bez ponadpartyjnego porozumienia i pracy dla dobra regionu nie udało by się nic zrobić”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej