RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zwolnił ją arcybiskup, przywrócił sąd. Sprawa katechetki i jej partnerów

Decyzją sądu kobieta ma wrócić do pracy (fot. Shutterstock/panitanphoto)
Decyzją sądu kobieta ma wrócić do pracy (fot. Shutterstock/panitanphoto)

Sąd Najwyższy w Hiszpanii nakazał jednej ze szkół przywrócenie do pracy katechetki. Kobieta była mężatką, miała dwójkę dzieci. Następnie usiłowała zawrzeć drugie małżeństwo bez uprzedniego złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności pierwszego, a w momencie zwolnienia z pracy żyła z trzecim partnerem, rozwiedzionym mężczyzną z trójką dzieci.

Hołownia: Kościół trzeba potraktować jak budynek i wprowadzić obostrzenia

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia powiedział w poniedziałek, że na czas wielkanocny w kościołach należałoby wprowadzić obostrzenia „co najmniej...

zobacz więcej

Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że katechetka pozbawiona misji kanonicznej niezbędnej do nauczania religii musi zostać przywrócona do pracy.

Zgodnie z umową między państwem hiszpańskim a Stolicą Apostolską, kandydat na nauczyciela religii musi otrzymać misję kanoniczną od miejscowego biskupa, który może ją cofnąć z uzasadnionych powodów. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i katolickich.

W 2018 r. kilkoro rodziców uczniów szkoły złożyło do arcybiskupa Valladolid skargę na styl życia katechetki.

Kobieta była zamężna i urodziła dwie córki w wyniku zapłodnienia in vitro. Następnie usiłowała zawrzeć drugie małżeństwo bez uprzedniego złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności pierwszego. W momencie zwolnienia z pracy nauczycielka żyła z trzecim partnerem, rozwiedzionym mężczyzną z trójką dzieci.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Możliwe, że karane będą wszelkie rozróżnienia między mężczyzną i kobietą”

W projekcie włoskiego prawa o homotransfobii pojęcie dyskryminacji jest niejasne – powiedział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin....

zobacz więcej

Osoba odpowiedzialna w archidiecezji Valladolid za katechezę zwróciła uwagę nauczycielce na nieprawidłowości w jej sytuacji i zachęcała do ubiegania się o stwierdzenie nieważności pierwszego małżeństwa oraz uregulowanie swojej sytuacji małżeńskiej.

Ponieważ kobieta nie podjęła żadnych kroków w celu uregulowania swojej sytuacji, archidiecezja Valladolid cofnęła jej misję kanoniczną niezbędną do nauczania religii. Ja stwierdzono, jej życie „nie było zgodne z postulatami życia chrześcijańskiego”.

W związku z tym Ministerstwo Edukacji autonomicznego rządu regionalnego Kastylii i León postąpiło zgodnie z prawem i odwołało nauczycielkę ze stanowiska.

Sąd Najwyższy uchylił jednak 28 lipca decyzję o zwolnieniu, orzekając, że Ministerstwo Edukacji będzie musiało przywrócić ją do pracy jako nauczycielkę religii, ponieważ zdaniem trybunału „naruszone zostały podstawowe prawa pracownika”. Decyzja Sądu Najwyższego zobowiązuje też Ministerstwo Edukacji do wypłacenia nauczycielce pensji, którą przestała otrzymywać po zwolnieniu.

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że „ordynariusz miejsca powinien zatroszczyć się o to, ażeby osoby wyznaczone do nauczania religii także w szkołach niekatolickich, odznaczały się zdrową nauką, świadectwem życia chrześcijańskiego i umiejętnością pedagogiczną” (kan. 804 ~ 2).

Ponadto „ordynariusz miejsca ma prawo mianowania lub zatwierdzania nauczycieli religii oraz usuwania lub żądania usunięcia, ilekroć wymaga tego dobro religii lub obyczajów”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej