RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Majątki i dochody liderów partii politycznych. Kto zarobił najwięcej?

Podium najbogatszych liderów politycznych w Polsce: Donald Tusk (w środku), Janusz Korwin Mikke (z lewej) i Włodzimierz Czarzasty (fot. PAP/Tomasz Gzell; Forum/FotoNews/GRZEGORZ KRZYZEWSKI; PAP/Radek Pietruszka)
Podium najbogatszych liderów politycznych w Polsce: Donald Tusk (w środku), Janusz Korwin Mikke (z lewej) i Włodzimierz Czarzasty (fot. PAP/Tomasz Gzell; Forum/FotoNews/GRZEGORZ KRZYZEWSKI; PAP/Radek Pietruszka)

Do rangi afery przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej podnoszą propozycję podwyżek dla polityków. Przyjrzeliśmy się majątkom i zarobkom liderów partii politycznych. Bajońskimi kwotami zarobków pochwalić się może nowy przewodniczący PO Donald Tusk, pokaźny majątek zgromadził też lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Jak na ich tle wypadają Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Włodzimierz Czarzasty? Oto, co zawierają ich oświadczenia majątkowe.

Znany politolog stanowczo o zarobkach polskich polityków

– Nasi politycy nie zarabiają za dużo – ocenił prof. Rafał Chwedoruk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że jeżeli porównamy...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł dostaną ok. 12,5 tys. zł.

Ogłoszone podwyżki wynagrodzeń dla najwyższych urzędników w państwie otworzyły burzliwą dyskusję w polskiej polityce. Przez weekend pojawiały się pojedyncze głosy polityków opozycji, którzy z jednej strony krytykowali decyzję prezydenta Andrzeja Dudy – jak robili to posłowie Koalicji Obywatelskiej – z drugiej apelowali o zmiany i przepracowanie projektu podwyżek w Sejmie.

Nie chcieli rozmawiać, bo czekali na Tuska


W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” opisywała, że niewielu polityków Koalicji Obywatelskiej chce rozmawiać pod nazwiskiem i „wszyscy czekają na to, co powie Donald Tusk”. Nowy szef PO, który niedawno do Polski wrócił z posady w Brukseli, przemówił po poniedziałkowym spotkaniu z władzami partii.

Tusk ostro o zarobkach polityków. Poseł przypomniał mu, że sam zarabiał 17 razy więcej

Donald Tusk jest przeciwko podwyższeniu zarobków polskich polityków i podziękował władzom klubu Koalicji Obywatelskiej za poparcie swojego...

zobacz więcej

„Dziękuję władzom Klubu Koalicja Obywatelska za jednomyślną decyzję w sprawie ustawy blokującej podwyżki dla polityków” – napisał Tusk na Twitterze, a we wtorek Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który ma zablokować podwyżki dla polityków.

Podwyżkowy rollercoaster. „Jak dobrze, że będą te podwyżki”


Zdaniem wicerzecznika PiS Radosława Fogla przez ostatnie lata wielu polityków PO w kuluarach dopytywało o podwyżki wynagrodzeń. Wyliczał też, że Tusk przez ostatnie 5 lat w Brukseli „zarobił równowartość tego, co zwykły poseł Platformy Obywatelskiej musiałby zarabiać przez 68 lat” i „podejmuje za nich decyzje”. Jeszcze w weekend wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL przyznawał, że przed rokiem nie było klubu parlamentarnego, który byłby przeciwny podwyżkom. Ocenił, że dopiero „rozchwianie łódki przez Tuska i Schetynę” zdecydowało o zmianie zdania części z nich.

Zobacz także: Wiceminister ujawnił SMS od kolegi z opozycji. Zaskakująca treść

– Ze zdziwieniem słuchałem czy czytałem tweety posłów, którzy godzinę wcześniej przychodzili i mówili - słuchaj, jak dobrze, że będą te podwyżki – mówił Zgorzelski w Polsat News.

Sprawdziliśmy, jakie majątki zgromadzili liderzy największych partii politycznych w Polsce. Okazuje się, że w ostatnim czasie największymi zarobkami może poszczycić się p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, o którego ogromnej pensji często rozpisywały się media.

Podwyżki dla polityków. Nowy sondaż

Zdecydowana większość badanych jest zdania, że posłowie nie powinni otrzymać podwyżki wynagrodzeń – tak wynika z nowego sondażu Instytutu Badań...

zobacz więcej

Ostatnie oświadczenie majątkowe Donald Tusk składał w 2014 roku, gdy był jeszcze premierem, i wykazał w nim, że na tamten czas zgromadził na koncie 152 tys. oszczędności w złotówkach i 2,4 tys. w dolarach. Był także współwłaścicielem dwóch mieszkań: jednego o powierzchni 65,5 mkw. i drugiego mniejszego, 40-metrowego, które wyceniono wówczas na 800 tys. złotych. Do tego doszła działka letniskowa o wartości 150 tys. złotych.

Odprawa „króla Europy” i pensja z Brukseli


Później były premier zaczął zarabiać w euro. Według różnych rachunków – opisywał serwis money.pl – miesięcznie z tytułu pełnienia funkcji szefa Rady Europejskiej otrzymywał od 105 do 140 tys. złotych. „W sumie w ciągu pięciu lat piastowania funkcji »króla Europy« (2014-2019 –red.) polityk zainkasował ok. 6,7 mln zł” – czytamy. Daje to ponad 1,3 mln złotych rocznie. Media dodawały przy tym, że miał do dyspozycji trzech kamerdynerów i czterech kierowców, a do tego dietę oraz budżet reprezentacyjny, więc na mieszkanie i garnitury nie wydawał nic z własnej kieszeni.

Czytaj więcej: Tusk i pół miliona za szampana „najwyższej klasy”

Kolejne pół miliona złotych to sowita odprawa w formie tzw. dodatku przejściowego – około 40 tys. złotych miesięcznie przez trzy lata (z czego został rok).

Donald Tusk jest ciągle przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, gdzie zarabia „zaledwie” 30 tys. złotych miesięcznie – więcej niż prezydent Polski. Od objęcia tego stanowiska w listopadzie 2019 roku daje to około 630 tys. złotych.

Dziewięć mieszkań Kropiwnickiego. „Zarobiłem”. O co chodziło w aferze „Arlegu”?

Nie milkną echa środowego wywiadu Roberta Kropiwnickiego, w którym poseł PO tłumaczył się ze swoich dziewięciu mieszkań. Jak zapewniał, nie jest...

zobacz więcej

Money.pl wskazywał zresztą, że już w 2022 roku szef PO zyska kolejne źródło dochodu: „Po ukończeniu 65. roku życia w ramach pracy w strukturach europejskich przypadnie mu bowiem emerytura w wysokości 21 tys. zł. Jeśli dodamy do tego blisko 9 tys. zł świadczenia, na które pracował w Polsce, w sumie Tusk inkasować będzie 30 tys. zł”.

Oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego


Z oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wynika, że w minionym roku otrzymał tytułem uposażenia poselskiego 70 943 zł, nieco ponad 30 tys. zł tytułem diety poselskiej, a 42 450 zł z pracy w KPRM, czyli jako wicepremier. Kaczyński otrzymał też 85 790 zł emerytury ZUS.

W sumie za 2020 rok daje to łącznie 229 tys. złotych. Dla porównania w 2019 roku zarobił 207 tys. złotych, a rok wcześniej – prawie 220 tys. zł.

Szef PiS ma odłożone ok. 142 tys. zł. Jest też współwłaścicielem (w jednej trzeciej) domu o powierzchni 150 m kw. o wartości ok. 1,5 mln zł.

Majątek Czarzastego: Gotówka, akcje, jacht i złoto


Lider Nowej Lewicy (dawniej SLD) Włodzimierz Czarzasty jako wicemarszałek Sejmu zarobił w ubiegłym roku 142 tys. zł oraz otrzymał ponad 30 tys. zł z tytułu diety poselskiej. Ponadto ponad 12 tys. zł zyskał na wynajmie mieszkania.

W poprzednim oświadczeniu (z 2020 roku) wykazał dochód o łącznej wartości ponad 250 tys. zł.

Potężny majątek posła Lewicy. „Jak się skromnie żyje...”

Jak się skromnie żyje, to można oszczędzić – oznajmił poseł Lewicy Maciej Gdula pytany o swój majątek. Jak wynika z oświadczenia majątkowego...

zobacz więcej

Czarzasty zgromadził ponad 134 tys. zł oraz 2 tysiące euro; ma także ponad 30 tys. akcji MUZA S.A. w Warszawie na kwotę prawie 85,5 tys. zł. Jest właścicielem połowy domu o powierzchni 255,51 m kw. o wartości 1 mln 200 tys. zł, a także mieszkania o powierzchni 35,2 m kw. o wartości 300 tys. zł. Lider Nowej Lewicy zadeklarował też, że jest właścicielem połowy nieruchomości zabudowanej o powierzchni 0,49 ha o wartości 2 mln.

Ponadto Czarzasty wpisał do swojego oświadczenia m.in. jacht motorowy, obrazy, bibliotekę, złota i srebra, a także polisy – w sumie wartość wymienionego mienia ruchomego to ponad 400 tys. złotych.

Kosiniak-Kamysz: Passat, działki rolne i darowizna


Z oświadczenia majątkowego szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza wynika, że zarobił w zeszłym roku dzięki uposażeniu poselskiemu 92,4 tys. zł oraz dodatkowo 29,8 tys. z diety parlamentarnej. Dostał też 15 tysięcy zł darowizny od mamy.

Jak wynika z oświadczenia złożonego rok wcześniej, w 2019 roku Kosiniak-Kamysz osiągnął łącznie 122,8 tys. zł dochodu z tytułu uposażenia poselskiego i diety parlamentarnej, a także 20 tys. zł w formie darowizn od rodziny. Lider PSL zgromadził ok. 3,5 tysiąca zł., kolejne ok. 5 tys. zł zainwestował w fundusz inwestycyjny. Polityk posiada mieszkanie o pow. 86,24 m. kw. o wartości ok. 600 tys. zł a także dwie działki rolne. Jedna z nich (o pow. 0,2 ha) jest warta ok. 26 tys. zł; druga (polityk jest jej współwłaścicielem w 1/2) ma powierzchnię 0,16 ha, a jej wartość to ok. 20 tys. złotych.

Fortuna Sikorskiego. Dom za 6 mln zł to dopiero początek

Europoseł PO Radosław Sikorski może się pochwalić domem o powierzchni 800 metrów kwadratowych i dwoma mieszkaniami (odpowiednio 170 m i 133 m2)....

zobacz więcej

Kosiniak-Kamysz wykazał też działkę budowlaną o pow. 754 m kw. (plus udział w drodze dojazdowej) i wartości ok. 200 tys. zł oraz garaż o pow. 25 m. kw. wart ok. 50 tys. zł. Kosiniak-Kamysz ma 9-letniego volkswagena passata 1,9 (rocznik 2012).

Janusz Korwin-Mikke: dwie emerytury i miliony w nieruchomościach


Lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke w oświadczeniu za 2020 rok deklaruje, że uzyskał niemal 30 tys. zł z tytułu diety poselskiej oraz 93 tys. zł z tytułu uposażenia. Do tego dochodzą dwa świadczenia emerytalne: 13,8 tys. euro jako emerytura z Parlamentu Europejskiego oraz 15,4 tys. zł z ZUS. Polityk zadeklarował też dochód jako publicysta, łącznie prawie 28 tys. zł.

Korwin-Mikke w ramach oszczędności zgromadził ok. 9 tys. zł oraz ok. 17 tys. euro. Jest przy tym właścicielem wielu nieruchomości: posiada pięć działek o łącznej wartości blisko 6,2 mln zł.

W zestawieniu brakuje Szymona Hołowni. Lider Polski 2050 nie pełnił dotąd żadnych funkcji publicznych, więc także nie składał nigdy oświadczeń majątkowych.

Zobacz także: Tomasz Grodzki pokazał majątek. Kwoty robią wrażenie

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej