RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rosną obroty handlowe między Warszawą a Berlinem. „Polska jest kotwicą stabilności”

Tylko do Chin, Francji i USA dostarczano z Berlina więcej towarów (fot.  Maja Hitij/Getty Images)
Tylko do Chin, Francji i USA dostarczano z Berlina więcej towarów (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Rośnie wymiana towarów pomiędzy Polską a Niemcami. Według opublikowanych danych w 2020 roku obroty handlowe wyniosły aż 122,9 mld euro.

Polska jest trzecim największym importerem dla Niemiec

Import z Polski do Niemiec wzrasta tak mocno, że w pierwszym kwartale tego roku Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą dla RFN,...

zobacz więcej

„Berliner Zeitung” (BZ) przytacza dane berlińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (IHK), z których wynika, że eksport berlińskich firm do Polski wzrósł o 15 procent do 794 mln euro (wzrost o 189 procent w porównaniu z 2004, rokiem przystąpienia Polski do UE).

Tylko do Chin, Francji i USA dostarczano z Berlina więcej towarów. Pod względem importu do Berlina, Polska w 2020 roku znalazła się za Chinami z wolumenem 2,1 mld euro, wyprzedzając Włochy, Holandię, Francję i USA. To o 16 procent więcej niż w 2019 roku i o 332 procent więcej niż w roku 2004.

Gazeta przypomina, o pogardliwym niegdyś wydźwięku niemieckiego wyrażenia „polnische Wirtschaft”, czyli „polska gospodarka”.

„To była klasyczna drwina: »polnische Wirtschaft« oznaczało biedę, bałagan, niewydolność. Pierwsze wrażenie, że gospodarka Polski to jednak coś więcej, Berlin odniósł dobre 30 lat temu, kiedy do miasta przyjechało wiele polskich fiatów, ludzi handlujących ubraniami, wódką i kiełbasą na nieużytkach przy Placu Poczdamskim. Dzięki złotówce, która była praktycznie bezwartościowa w stosunku do marki niemieckiej, mogli tam szybko zarobić polską miesięczną pensję” – przypomina BZ.

Dziś Polska jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, czwartym co do wielkości partnerem Berlina, a Izba Przemysłowo-Handlowa w Berlinie widzi w niej „kotwicę stabilności" dla stołecznej gospodarki w czasie koronakryzysu.

Pod względem niemieckiego eksportu Polska znalazła się w 2020 roku na 6. miejscu z kwotą 64,7 mld euro.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej