RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Dwa Teatry” w Zamościu. Telewizja Polska podpisała porozumienie

Od 17 do 20 września odbędzie się w Zamościu Ogólnopolski Festiwal „Dwa Teatry”. Przedstawiciele miasta, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej podpisali porozumienie dotyczące organizacji wydarzenia, które zostało przeniesione z Sopotu. Przedsięwzięcie ma formę przeglądu teatru słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych.

Na nowo opowiedzieć historię wielkiego Polaka. TVP wspiera Rok Mikołaja Kopernika

Koncerty, widowiska, filmy dokumentalne i zupełnie nowe formaty, które przybliżą postać Mikołaja Kopernika, zapowiedziano w środę we Fromborku. To...

zobacz więcej

„Dwa Teatry” to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 roku w Sopocie. W ramach wydarzenia przewidziano przegląd teatru słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych. W ubiegłym roku festiwal został odwołany z powodu pandemii. 20. edycja została przeniesiona do Zamościa. Festiwal będzie obejmował utwory, które zostały wyemitowane w latach 2019-2020.

We wtorek w zamojskim ratuszu podpisano porozumienie w sprawie organizacji tego ogólnopolskiego festiwalu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent miasta Andrzej Wnuk, prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

– Zamość będzie gościł 20. edycję Festiwalu „Dwa Teatry”. To wspaniała wiadomość i bardzo dziękuję panu prezydentowi (Zamościa) Andrzejowi Wnukowi, panu marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu za szybką organizację, sprawną komunikację; że tak szybko udało się podjąć tę decyzję i przenieść tutaj – myślę, że na dłużej – ten wspaniały festiwal – mówił Jacek Kurski.

Zobacz także: Rok Mikołaja Kopernika. „To człowiek renesansu”


Pierwszy Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość". Ponad sto produkcji i koprodukcji TVP [WIDEO]

W ramach 1. Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość" (FKN) widzowie obejrzą online na stronie www.fkn.tvp.pl ponad 450 godzin seriali,...

zobacz więcej

Ocenił, że „Dwa Teatry”, to „wielkie dzieło kultury wysokiej, miejsca spotkań – twórców, artystów, reżyserów, aktorów, przede wszystkim widzów; miejsce ożywionej dyskusji wyznaczającej kierunki rozwoju polskiego teatru”.

Prezes Telewizji Polskiej wyjaśniał, dlaczego to miasto na Lubelszczyźnie będzie gospodarzem festiwalu. – Zamość to miejsce szczególne, o bogatych tradycjach teatralnych. Dość przypomnieć, że w 1596 roku, tj. dokładnie wtedy, kiedy przenoszono stolicę z Krakowa do Warszawy; dokładnie wtedy, kiedy William Szekspir tworzył swój teatr Globe w Londynie; wtedy na zlecenie Jana Zamojskiego wystawiano tutaj pierwsze plenerowe spektakle; ta tradycja teatralna Zamościa była bogata przez kolejne wieki; dość wspomnieć najnowsze teatralne zamojskie lato teatralne – Machulski, teatr Ochota, różnych wiele ciekawych doświadczeń, również eksperymentalnych – zaznaczył Jacek Kurski.

– To wszystko buduje świetną markę Zamościa jako centrum kultury. Perła architektury renesansowej. Takie miejsce, gdzie się myśli po polsku, czuje po polsku, oddycha po polsku – dodał.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezes Polskiego Radia podziękowała za organizację festiwalu. – Bardzo dziękuję władzom miasta za gościnę, Telewizji Polskiej za udział i współorganizację tego prestiżowego przedsięwzięcia. Jestem przekonana, że nasi słuchacze, widzowie, odbiorcy będą mieli mnóstwo wspaniałych, niezapomnianych wrażeń – powiedziała Agnieszka Kamińska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Podpisano porozumienie. Festiwal „Dwa Teatry” odbędzie się w Zamościu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej