RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie wyrzucajmy kleszcza, który nas ugryzł

Obecnie szeroko rozpowszechnione są badania kleszczy (fot. Shutterstock)
Obecnie szeroko rozpowszechnione są badania kleszczy (fot. Shutterstock)

Nie wyrzucajmy kleszcza, który nas ugryzł; oddajmy go natychmiast do badania – zaleca dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Biliński.

Naukowcy alarmują: Im więcej saren, tym więcej kleszczy

Im więcej saren, tym więcej jest też kleszczy. Sarny leśne mogą przenosić i żywić na sobie do pięciu razy więcej kleszczy, niż sarny polne – ...

zobacz więcej

Jak powiedział Biliński, ważniejsze jest badanie kleszcza na okoliczność jego zakażenia niż sama obserwacja ugryzienia. Dyrektor wyjaśnił, że nie w każdym przypadku następują objawy zewnętrzne w postaci tzw. rumienia wędrującego, co może powodować rozwój boreliozy „w ukryciu”.

Zdaniem szefa ostrowskiego sanepidu szeroko rozpowszechnione są badania kleszczy przez specjalistyczne komercyjne laboratoria genetyczne.

Wynik badania umożliwia wykluczenie zakażenia boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi przez badanego kleszcza, a w przypadku wyniku pozytywnego – szybkie postępowanie diagnostyczne i lecznicze.

Ceny badań wahają się od 170 do 360 zł w zależności od rodzaju pakietu, obejmującego różne zakresy badań genetycznych. Czas oczekiwania na wynik to najdłużej siedem dni.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Niedźwiedź w Zakopanem. Przyrodnicy apelują

W Zakopanem przy jednej z ulic w poniedziałkowy wieczór mieszkańcy zauważyli grasującego niedźwiedzia. Natychmiast powiadomili policję. Przyrodnicy...

zobacz więcej

„Sama choroba nie jest groźna, jeśli proces leczenia rozpocznie się od razu. Natomiast, jeśli przejdzie pierwsza i druga faza, to choroba może okazać się ciężka, a nawet śmiertelna” – wyjaśnił.

Inwazja kleszczy


Zdaniem szefa ostrowskiego sanepidu ilość zachorowań na boreliozę w tym roku może wzrosnąć. „Możemy mówić o inwazji kleszczy, a świadczy o tym ilość telefonów do stacji w sprawie ukąszenia, która zdecydowanie wzrosła w porównaniu z ubiegłymi latami” – powiedział Biliński.

Do końca lipca na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano dziewięć przypadków zachorowań. „Jednak najpełniejsze dane będziemy mieć w grudniu, ponieważ z reguły wtedy następuje identyfikacja tej choroby” – twierdzi.

Z danych uzyskanych w ostrowskim sanepidzie wynika, że w 2018 r. na boreliozę zachorowało 25 osób, w 2019 r. – 21 a w 2020 – 12.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeciw boreliozie nie można się zaszczepić. Dostępne są szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych przenoszonemu przez kleszcze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej