RAPORT

Pogarda

Piorunujący efekt Tuska? Zobacz sondaże – dramat Konfederacji i Hołowni

Sondaż. Jak radzą sobie Janusz Korwin-Mikke i Konfederacja (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)
Sondaż. Jak radzą sobie Janusz Korwin-Mikke i Konfederacja (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ośmiu najnowszych sondażach poparcie PiS wynosi średnio 36,5 proc. – czyli dokładnie tyle samo, co miesiąc wcześniej. Umocniła się z kolei Koalicja Obywatelska. Co ciekawe, jej wzrosty to przepływ elektoratu nie tylko od Polski 2050, ale również od Konfederacji. Partia reprezentowana m.in. przez Janusza Korwin–Mikkego zbliżała się już do wyniku 10 proc., a teraz notuje wśród Polaków zaledwie 7 proc. wskazań.

Tusk ostro o zarobkach polityków. Poseł przypomniał mu, że sam zarabiał 17 razy więcej

Donald Tusk jest przeciwko podwyższeniu zarobków polskich polityków i podziękował władzom klubu Koalicji Obywatelskiej za poparcie swojego...

zobacz więcej

Zestawienie kilku sondaży zawsze daje obraz znacznie bardziej wiarygodny niż pojedyncze badanie. Ponieważ lipiec już za nami, Marcin Palade (ekspert zajmujący się sondażami) posumował zestawienia opinii publicznej z ubiegłego miesiąca.

Okazuje się, że PiS cieszy się takim samym poparciem jak w czerwcu. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować największa grupa Polaków – 36,5 proc.

Drugie miejsce w sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska (25,5 proc.). Tu efekt powrotu Donalda Tuska jest mocno widoczny. KO odnotowała bowiem najwyższy wynik w pojedynczym pomiarze od listopada 2020 roku. W sumie od czerwca poprawili swój rezultat o 7,5 pkt. proc. Ale wynika to z przepływu elektoratów wśród opozycji.

Zobacz także:   Duża zmiana poparcia dla KO i Hołowni. Nowy sondaż do Sejmu

Żeby ktoś zyskał, ktoś musi stracić. W tym przypadku największym przegranym w sondażach jest Szymon Hołownia. Okazuje się, że duża część jego elektoratu z czerwca to wyborcy, którzy szybko opowiedzieli się za Donaldem Tuskiem. W związku z tym Polska 2050 straciła aż 5 pkt. proc.

Polityk PO bił żonę i stawiał się policji. Zaskakujący wyrok sądu

zobacz więcej

Niewielki spadek zanotowała Lewica. Wynik 8 proc. w sondażach oznacza utratę jedynie 0,5 pkt. proc. od czerwca.

Znacznie poważniej wygląda sytuacja Konfederacji. Partia Janusza Korwin-Mikkego i Grzegorza Brauna straciła aż 2 pkt. proc. Dla partii, która do tej pory notowała ok. 9 proc. wskazań, to duża strata. Po ośmiu sondażach z lipca Konfederacja ma więc w ogólnym zestawieniu 7 proc.

Dla części osób poparcie Platformy Obywatelskiej przez dotychczasowych wyborców Konfederacji może być zaskoczeniem. Jednak już analizy po wyborach prezydenckich 2020 pokazywały, że elektoratowi tej formacji bliżej było do Rafała Trzaskowskiego i PO niż do Andrzeja Dudy i PiS. „Zaskoczeniem dla mnie jest natomiast odpływ wyborców z Konfederacji do Koalicji Obywatelskiej już na tym etapie” – pisze Palade.

Zobacz także:   Sondaż. Pęka balon Kamali Harris. Fatalne wyniki wiceprezydent USA

Ostatnie miejsce w zestawieniu sondaży zajmuje PSL z wynikiem 5 proc. (spadek o 0,5 pkt. proc.).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej