RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Litewska straż graniczna odsyła nielegalnych imigrantów na Białoruś

SG odesłała na Białoruś kilkudziesięciu imigrantów (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)
SG odesłała na Białoruś kilkudziesięciu imigrantów (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)

Litewska straż graniczna zaczęła odsyłać zatrzymanych tej nocy na granicy nielegalnych imigrantów z powrotem na Białoruś. Służby mogą też kierować obcokrajowców do najbliższego punktu kontroli granicznej lub misji dyplomatycznej. Ministerstwo spraw wewnętrznych wydało zezwolenie na takie działania.

Nielegalna „dostawa z powietrza” przejęta przez Straż Graniczną

Przemyt papierosów z użyciem drona udaremnili w pobliżu granicy z Ukrainą funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Szacunkowa...

zobacz więcej

Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramavičius powiedział w litewskim radiu publicznym LRT, że funkcjonariusze straży granicznej odesłali na Białoruś kilkudziesięciu imigrantów. Zatrzymano jednak prawie 200 osób, które pokonały białorusko-litewską granicę.

„Granica państwowa musi być chroniona za pomocą wszelkich środków prawnych przed nielegalnym jej przekroczeniem, co jest traktowane obecnie jako instrument hybrydowej agresji na Litwę" – napisało litewskie MSW.

W komunikacie zaznaczono, że tych, którzy próbują przekroczyć granicę w miejscach niedozwolonych, należy uznać za osoby zamierzające popełnić przestępstwo.

Ministerstwo podkreśla, że prawo międzynarodowe zezwala na takie działania, o ile jest to rozwiązanie tymczasowe i jeśli migrantom oferowana jest alternatywna możliwość ubiegania się o azyl.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Od stycznia białorusko-litewską granicę przekroczyły ponad 4 tys. nielegalnych imigrantów, wśród których większość stanowią obywatele krajów Bliskiego Wschodu. To 40 razy więcej niż przez cały rok 2020.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej