RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruski Dom na Ukrainie o śmierci Szyszoua: Zaplanowana przez czekistów operacja

Wital Szyszou (fot. TT/Tadeusz Giczan)
Wital Szyszou (fot. TT/Tadeusz Giczan)

Nie ma wątpliwości, że to zaplanowana przez czekistów operacja – napisał w oświadczeniu Białoruski Dom na Ukrainie w reakcji na komunikat policji o znalezieniu zwłok szefa tej organizacji Witala Szyszoua. Powieszone ciało znaleziono w jednym z kijowskich parków.

Szef Domu Białoruskiego na Ukrainie powieszony w parku

Ciało szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszowa zostało znalezione w jednym z kijowskich parków. Jak informuje ukraińska policja,...

zobacz więcej

„Nie ma wątpliwości, że to zaplanowana przez czekistów operacja mająca na celu likwidację prawdziwie niebezpiecznego dla reżimu Białorusina. Będziemy walczyć o prawdę o śmierci Witala!” – napisała organizacja w serwisie Telegram.

Jak dodano, Szyszou był śledzony, o czym poinformowano policję. „Również niejednokrotnie ostrzegały nas zarówno miejscowe źródła, jak i swoi ludzie na Białorusi o różnorakich prowokacjach, łącznie z porwaniami i likwidacją” – podkreślono.

Szyszou był wśród założycieli Białoruskiego Domu na Ukrainie i stał na jej czele. Wyjechał na Ukrainę jesienią 2020 roku po udziale w powyborczych protestach w białoruskim Homlu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Polski rząd był pierwszy”. Zagraniczne echa polskiej pomocy dla Cimanouskiej

Przyznanie polskiej wizy humanitarnej białoruskiej sprinterce Kryscinie Cimanouskiej odbiło się szerokim echem w zagranicznych mediach. O sprawie...

zobacz więcej

We wtorek pod wieczór przed ambasadą Białorusi w Kijowie ma odbyć się akcja pamięci Szyszoua.

We wtorek rano policja poinformowała, że w Kijowie znaleziono zwłoki obywatela Białorusi, aktywisty Witala Szyszoua, który zaginął w poniedziałek. Powieszone ciało znaleziono w jednym z miejskich parków nieopodal miejsca zamieszkania mężczyzny. Badana ma być m.in. wersja upozorowanego na samobójstwo morderstwa.

Dzień wcześniej Białoruski Dom na Ukrainie poinformował, że Szyszou zaginął. Jak podano, mężczyzna najprawdopodobniej wyszedł rano pobiegać i nie wrócił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej