RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje mec. Jacek Kondracki

Jacek Kondracki nie żyje (fot. PAP/Marcin Obara)
Jacek Kondracki nie żyje (fot. PAP/Marcin Obara)

Dziś w nocy zmarł znany mecenas Jacek Kondracki. O śmierci tego wybitnego prawnika poinformowała jego żona w mediach społecznościowych. Miał 78 lat. W ubiegłym roku został uhonorowany odznaczeniem Adwokatura Zasłużonym. Mecenasa żegnają dziennikarze, których reprezentował w procesach sądowych.

Nie żyje wieloletni dziennikarz TVP Tomasz Nowak

zobacz więcej

„Dziś w nocy zmarł mój Mąż. Do zobaczenia” – napisała na Facebooku małżonka mecenasa Kondrackiego.

Jak czytamy na stronie adwokatury, mec. Kondracki był „znakomitym adwokatem i patronem wielu pokoleń aplikantów adwokackich”. Ukończył Wydziała Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. „Na listę adwokacką w Warszawie został wpisany w 1972 roku. Ceniony patron wielu pokoleń aplikantów adwokackich. Był znanym i cenionym karnistą” – podała w komunikacie NRA.

Mecenas Kondracki był obrońcą m.in. żołnierzy oskarżonych o dokonanie zbrodni wojennej w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Był także pełnomocnikiem tygodnika „Wprost” ws. taśm z nagranymi rozmowami polityków i związanymi z tym wydarzeniami w siedzibie pisma z udziałem funkcjonariuszy ABW.

Mec. Kondracki znany był z komentowania głośnych spraw z zakresu prawa karnego. Prawnik był obrońcą w procesach cywilnych wielu dziennikarzy.

„Smutna wiadomość. W nocy zmarł mecenas Jacek Kondracki, wybitny, odważny prawnik. Reprezentował m.in dziennikarzy „Rzepy” – napisał na Twitterze Wojciech Wybranowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego”.

„Mecenas Jacek Kondracki wraz małżonką bronił mnie i reprezentował skutecznie w wielu procesach. Wyrazy serdecznego współczucia dla Barbary Kondrackiej” – napisał korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz.

„Wielki człowiek, prawnik, autorytet. Pamiętam, że gdy wchodziłem z nim parę razy do sądu (reprezentował mnie w kilku sprawach-wygranych), to część personelu kłaniała mu się w pas” – wspomina Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej”.Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej