RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador RP w Japonii: Cimanouska ma się dobrze. Dziękuje nam za pomoc

Kryscina Cimanouska (fot.TT/Paweł Milewski)
Kryscina Cimanouska (fot.TT/Paweł Milewski)

Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze – napisał we wtorek na Twitterze ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski.

Cimanouska domagała się przywrócenia do udziału w igrzyskach. Jest decyzja

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił wniosek białoruskiej sprinterki Krysciny Cimanouskiej, która domagała się przywrócenia do udziału w...

zobacz więcej

„Dziś (we wtorek) rano w moim biurze odbyła się dobra rozmowa z Panią Krysciną Cimanouską. Ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze. To wspaniałe uczucie dla dyplomaty, gdy próbuje pomóc komuś, kto pilnie potrzebuje wsparcia” – napisał ambasador po angielsku.

Pod wpisem zamieszczono zdjęcie sportsmenki i ambasadora na tle polskiej flagi.

Kilkanaście godzin wcześniej ambasador Milewski zamieścił wpis, również po angielsku: „Kilka godzin temu spotkałem się z Panią Krysciną Cimanouską w naszej Ambasadzie. Jest zmęczona, przestraszona, ale bardzo wdzięczna za naszą pomoc w tym niezwykle trudnym momencie jej kariery sportowej. Będziemy kontynuować naszą dobrą współpracę z rządem Japonii, aby zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa”.Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Białoruska lekkoatletka chce uzyskać azyl polityczny w Polsce

Białoruska lekkoatletka Chryscina Cimanouska weszła do ambasady RP w Tokio i chce uzyskać w Polsce azyl polityczny – poinformował członek lokalnej...

zobacz więcej

Cimanouska odleci z Tokio do Warszawy w środę 4 sierpnia – podała fundacja wspierająca białoruskich sportowców represjonowanych za poglądy polityczne. Według niej Cimanouska planuje złożyć wniosek o azyl w Niemczech lub Austrii.

W niedzielę biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł.

W poniedziałek Cimanouska, która dzień wcześniej zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio, otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Jeszcze w niedzielę w Tokio pomocy udzielili jej pracownicy japońskiego MSZ, sprawą zajął się MKOl.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej