RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podwyżki dla polityków. Nowy sondaż

Posłowie i senatorowie zamiast 8 tys. zł dostaną ok. 12,5 tys. zł (fot. PAP/Marcin Obara)
Posłowie i senatorowie zamiast 8 tys. zł dostaną ok. 12,5 tys. zł (fot. PAP/Marcin Obara)

Zdecydowana większość badanych jest zdania, że posłowie nie powinni otrzymać podwyżki wynagrodzeń – tak wynika z nowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Spór o delegacje sędziów. Resort sprawiedliwości wydał oświadczenie

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że sędziowie są delegowani do „pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie na czas pełnienia tam funkcji”...

zobacz więcej

Jak poinformowała gazeta, przeciw zwiększeniu wynagrodzeń parlamentarzystów jest aż 84 proc. biorących udział w badaniu. Podwyżki popiera 11 proc. ankietowanych, a 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Badanie zrealizowane został przez Instytutu Badań Pollster w dniach 30 lipca-2 sierpnia na próbie 1049 dorosłych Polaków.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów).

Konsekwencją rozporządzenia będzie też podwyżka dla parlamentarzystów, gdyż zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.

Z kolei w poniedziałek PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i pracujących w samorządzie. Zakłada on m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej