RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA wypraszają rosyjskich dyplomatów. Jest stanowisko Departamentu Stanu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken (fot. PAP/EPA/NOUFAL IBRAHIM)
Sekretarz stanu USA Antony Blinken (fot. PAP/EPA/NOUFAL IBRAHIM)

To nic nowego, że rosyjscy dyplomaci muszą ubiegać się o przedłużenie wiz po trzech latach pobytu w Stanach Zjednoczonych – powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price w odpowiedzi na informację ambasadora Rosji w Waszyngtonie Anatolija Antonowa, że 24 dyplomatów rosyjskich zostało poproszonych o opuszczenie USA do 3 września.

USA wzywają rosyjskich dyplomatów do wyjazdu. Padła data

Stany Zjednoczone poprosiły, by 24 dyplomatów rosyjskich, których wizy wkrótce stracą ważność, opuściło USA do 3 września – poinformował w...

zobacz więcej

Według Antonowa władze USA „bez wyjaśnienia przyczyn” zaczęły anulować wizy małżonków i dzieci dyplomatów. Ambasador stwierdził w wywiadzie, że powszechne są „opóźnienia w przedłużeniu wiz, które utraciły ważność”, i że celem tych opóźnień jest „usuwanie z kraju rosyjskich pracowników dyplomatycznych”.

Ned Price wyjaśnił, że Waszyngton nie używa wiz rosyjskich dyplomatów do jakiegokolwiek odwetu na Moskwie. Podał, że informacja rosyjskiego ambasadora „nie była dokładna”.

Podkreślił, że rosyjscy dyplomaci „mogą ubiegać się o przedłużenie” swoich wiz i takie „wnioski są rozpatrywane indywidualnie dla każdego przypadku”.

Ned Price: To nic nowego


Price nie kwestionował faktu, że rosyjscy dyplomaci będą musieli opuścić Stany Zjednoczone, jeśli ich wizy nie zostaną przedłużone, ale dodał, iż to „nic nowego”, że Rosjanie muszą ubiegać się o przedłużenie wiz po trzech latach ich pobytu w USA. – Zastrzegamy sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań w odpowiedzi na działania Rosji – powiedział Price.

W kwietniu władze w Moskwie zakazały placówkom dyplomatycznym USA w Rosji zatrudniania obywateli rosyjskich. 30 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że ta decyzja poważnie się odbije na pracy przedstawicielstw USA w Rosji. USA będą musiały zwolnić 182 miejscowych pracowników zatrudnionych w Moskwie, Władywostoku i Jekaterynburgu – wyjaśnił Blinken. Z powodu zakazu zatrudniania Rosjan ambasada USA w Moskwie od maja ograniczyła świadczenie usług konsularnych. Zapowiedziała też redukcję personelu swojego konsulatu o 75 proc.

Placówka zaleciła w maju, by mieszkający w Rosji Amerykanie, których wizy tracą ważność, opuścili Rosję do połowy czerwca. Obywatelom Rosji ambasada USA w Moskwie rekomendowała w poniedziałek, by wnioski o wizę amerykańską składali w innych krajach, tj. poza Rosją.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej