RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Turcja w ogniu. Unia wyśle helikoptery

Zdaniem ekspertów pożary są wynikiem zmian klimatycznych (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)
Zdaniem ekspertów pożary są wynikiem zmian klimatycznych (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Unia Europejska zamierza wspomóc tureckich strażaków, którzy od sześciu dni walczą z pożarami w lasach południowo-wschodniego wybrzeża Turcji – poinformowała agencja Associated Press. Bruksela zamierza wysłać tam helikoptery do zrzucania wody.

Pożar na Rodos. W hotelach nie ma prądu

W niedzielę na greckiej wyspie Rodos wybuchł ogromny pożar. Walkę z żywiołem utrudniał porywisty wiatr. Jak podają lokalne media, w wielu miejscach...

zobacz więcej

Według ministra rolnictwa i leśnictwa Bekira Pakdemirlego w Turcji od środy wybuchło 119 pożarów w 32 prowincjach. Straż pożarna wciąż usiłuje zapanować nad żywiołem w położonych nad Morzem Śródziemnym Antalyi i Mugli i ulokowanej we wschodniej części kraju Tunceli.

Władze Unii Europejskiej poinformowały w niedzielę, że w poniedziałek wieczorem i wtorek do Turcji dotrą helikoptery, które pomogą zapanować nad żywiołem – jeden z Chorwacji oraz dwa z Hiszpanii.

Lokalni strażacy obecnie są wspierani przez helikoptery z Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu i Iranu.

„Piekło” w Bodrum


W niedzielę ewakuowano mieszkańców wioski Cokertme w zachodniej prowincji Mugla. Część z nich opuściła swoje domostwa na łodziach. Burmistrz pobliskiego kurortu Bodrum, Ahmet Aras, określił, że sceny ucieczki przed pożarami przypominały „piekło”. Ewakuowano także miasto Turunc.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Minister zdrowia Fahrettin Koca powiedział, że w pożarach ranne zostały setki osób, z czego 27 wciąż przebywa w szpitalach. Odnotowano też osiem ofiar śmiertelnych. AP podała, że władze Turcji badają, czy pożary mogły zostać wywołane przez wyjętych spod prawa bojowników kurdyjskich. Zdaniem ekspertów kataklizmy są wynikiem zmian klimatycznych. Prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jeden z pożarów został spowodowany przez dzieci.

Fala upałów w południowej Europie, którą nasiliły przypływy gorącego powietrza znad Afryki Północnej, doprowadziła do pożarów na wyspach Morza Śródziemnego, w tym na włoskiej Sycylii i w zachodniej Grecji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej