RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

We wtorek przyda się parasol. Deszcze i burze możliwe w całym kraju [PROGNOZA]

Przelotne opady deszczu i burze mogą się pojawiać w całym kraju (fot. Pexels)
Przelotne opady deszczu i burze mogą się pojawiać w całym kraju (fot. Pexels)

We wtorek przelotne opady deszczu i burze mogą wystąpić praktycznie w całym kraju – przekazał synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest na północnym wschodzie oraz na południu kraju.

Polarne powietrze, deszcz i burze. Prognoza IMGW na cały tydzień

Kolejne dni przyniosą wytchnienie od upałów, będzie deszczowo i wystąpią burze – wynika z prognozy pogody IMGW na cały tydzień. W połowie tygodnia...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa południowa jest w zasięgu klina wyżu znad Azorów. Pozostały obszar kontynentu jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad Skandynawią, zachodnią Rosją i Islandią wraz z układami frontów atmosferycznych. Polska jest w zasięgu niżu, którego ośrodek przemieszcza się w kierunku Finlandii, tylko na południowym wschodzie przejściowo rozbuduje się słaby klin wyżowy. Z zachodu napływać będzie wilgotne powietrze polarne morskie, cieplejsze na południu, a nieco chłodniejsze na północy kraju.

Pogoda we wtorek będzie zbliżona do tej, która mogliśmy obserwować dzień wcześniej. Początkowo większe zachmurzenie miejscami będzie występowało jedynie na południu, zaś na pozostałym obszarze zza chmur będzie wyglądało słońce.

Jaka temperatura?


Przelotne opady deszczu i burze mogą się pojawiać w całym kraju, ale największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest na północnym wschodzie oraz na południu Polski, gdzie w czasie ich trwania mogą wystąpić opady deszczu do 15 mm i porywy wiatru do 65 km/godz.

W najcieplejszym momencie dnia temperatury wyniosą od 19 stopni Celsjusza nad samym morzem, 20-21 st. C na północy, 22 st. C na południu, 23 st. C na zachodzie, zaś najcieplej będzie na Roztoczu, tam termometry mogą pokazać 24 st. C..

We wtorek w Warszawie zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna 15 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W środę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Suma opadów w burzy do około 10 mm. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burzy porywy wiatru do 70 km/godz. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i ulegnie niewielki wahaniom. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, w centrum i na północnym wschodzie przejściowe rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu kraju gdzieniegdzie burze. Na północy kraju opady występować będą tylko początkowo. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz około 10 mm, a lokalnie do 20 mm. Nad ranem miejscami na północy utworzą się mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 10 st. C, 12 st. C w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie do 12 st. C, 15 st. C na pozostałym obszarze. Najchłodniej punktowo na Kaszubach około 9 st. C. Wiatr słaby zmienny, z przewagą południowo-wschodniego. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 60 km/godz.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, punktowo z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 22 st. C do 25 st. C, chłodniej miejscami na południu, wybrzeżu i północnym wschodzie od 18 st. C do 20 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, jedynie na północnym zachodzie powieje z północnego wschodu. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 75 km/godz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej