RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inicjatywy pracownicze zostaną nagrodzone. Nowy konkurs PARP

Nagrody finansowe za swoje projekty może otrzymać maksymalnie 50 firm (fot. Pexels)
Nagrody finansowe za swoje projekty może otrzymać maksymalnie 50 firm (fot. Pexels)

Rusza konkurs „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych”. Ma on na celu popularyzację w polskich przedsiębiorstwach idei systematycznego włączania pracowników w działania rozwojowe i innowacyjne w firmie. Najlepsze przedsięwzięcia i narzędzia mogą liczyć na promocję i nagrody finansowe. Projekty będzie można zgłaszać Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości od 31 sierpnia do 21 września.

Mieszkaniówka goni Europę

Polscy deweloperzy są liderami w budowaniu nowych mieszkań, jednak i tak zaległości będziemy nadrabiać latami – pisze w poniedziałek „Puls Biznesu”.

zobacz więcej

Konkurs „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych” jest organizowany po raz pierwszy. Mogą wziąć w nim udział mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność w Polsce.

– Innowacje pracownicze pozwalają firmie szybciej się rozwijać i osiągać przewagi konkurencyjne, co jest szczególnie istotne w pandemii koronawirusa. Dla pracowników stanowią impuls i motywację do dalszego rozwoju w firmie. Możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu firmy pobudza proprzedsiębiorcze zachowania. Pozwala też pracownikom realizować się, zaspokajać swoje ambicje i odnaleźć swoje miejsce i rolę w firmie, a także lepiej rozumieć jej potrzeby. Zyskują na tym obie strony. Pracownicy wprowadzają innowacje, a firma zatrzymuje utalentowanych pracowników, bez których nie byłaby w stanie szybko się rozwijać. Takie konkursy jak ten, który w tym roku po raz pierwszy postanowiła zorganizować PARP, mogą im w tym pomóc – ocenia Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

– Inicjatywa ta ma przede wszystkim zachęcić firmy do szerszego skorzystania z potencjału zatrudnianych przez nich pracowników, do podejmowania działań, dzięki którym pracownicy zyskają możliwość zgłaszania swoich pomysłów na usprawnienia bądź większe zmiany w firmie – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jakie projekty można zgłaszać?


Konkurs organizowany jest dla dwóch typów projektów: Programy rozwoju inicjatyw pracowniczych (dla przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 50 pracowników, od 50 do 249 pracowników oraz od 250 pracowników) i Rozwiązania ICT wspierające programy rozwoju inicjatyw pracowniczych (dla startupów oraz dla przedsiębiorców funkcjonujących na rynku dłużej niż trzy lata).

Ulgi w spłacie należności podatkowych. Skarbówki wydały już ok. 90 tys. decyzji

Od początku epidemii COVID-19 naczelnicy urzędów skarbowych wydali ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg w spłacie podatków na łączną kwotę ok. 8,1...

zobacz więcej

Do konkursu można zgłaszać realizowane przedsięwzięcia – programy rozwoju inicjatyw pracowniczych, które zachęcają pracowników do dzielenia się pomysłami na usprawnienia lub dotyczą całkowicie nowych rozwiązań. Programy powinny działać od co najmniej sześć miesięcy, mieć regulamin bądź inny dokument regulujący zasady jego funkcjonowania i przynosić wymierne efekty w przedsiębiorstwie.

Drugą kategorią zgłaszanych projektów są gotowe narzędzia – rozwiązania ICT, które służą włączaniu pracowników w działania rozwojowe i innowacyjne w firmie, wspierają programy rozwoju inicjatyw pracowniczych w przedsiębiorstwach i przyczyniają się do skutecznego ich funkcjonowania. Rozwiązania te są oferowane do wdrożenia podmiotom zewnętrznym, znajdują się w ofercie uczestnika konkursu nie dłużej niż pięć lat oraz zostały już wdrożone w co najmniej jednym podmiocie. Uczestnik konkursu musi dysponować autorskimi prawami majątkowymi do tego rozwiązania wskazuje PARP.

Pogłębienie kompetencji


Zakładamy, że projekty zgłaszane do konkursu powinny przyczyniać się do rozwoju kultury organizacyjnej, która będzie nastawiona na innowacje i dzielenie się wiedzą. Rozwiązania mają utrzymać zaangażowanie zespołu, a także wpłynąć na pogłębienie kompetencji pracowniczych, wesprzeć zarządzanie różnorodnością i oddziaływać na rozwój firmy, która będzie coraz bardziej odporna na kryzysy – tłumaczy Marcin Czyża, p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W ocenie przedsięwzięć brany będzie pod uwagę: zakres wdrożenia programu, jego kompleksowość, efekty w zakresie aktywizacji pracowników oraz wdrożenia zgłoszonych pomysłów a także korzyści dla całego przedsiębiorstwa. W przypadku rozwiązań ICT ocenie podlegać będą między innymi nowe cechy i funkcjonalności, kompleksowość i kompatybilność rozwiązania, jego potencjał rozwojowy oraz skala wdrożenia rozwiązania.

Nagrody finansowe za swoje projekty może otrzymać maksymalnie 50 firm – uczestników konkursu. W każdej z pięciu podkategorii konkursu wyłonionych zostanie maksymalnie 10 laureatów, w tym jedna nagroda główna i dziewięć wyróżnień. Łącznie przyznanych zostać może: pięć nagród głównych – każda o wartości 20 tys. zł oraz 45 wyróżnień – każde o wartości 10 tys. zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej