RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cmentarz na rynku w Bydgoszczy. Odkryto pochówki sprzed wieków [WIDEO]

Pochówki z XVI-XVII wieku, fragmenty naczyń ceramicznych i glinianych, moneta z początku XIX wieku – to dotychczasowe znaleziska archeologów prowadzących prace na fordońskim rynku.

Kanadyjskie znalezisko może być najstarszą skamieliną zwierzęcia

Skamieliny znalezione w północno-zachodniej Kanadzie mogą być najstarszym znanym dowodem istnienia organizmów zwierzęcych na Ziemi. Opisane w...

zobacz więcej

Pod płytą rynku w Starym Fordonie natrafiono na fragmenty cmentarza, który funkcjonował w tym miejscu od końca XVI wieku do 1782 roku. Do tej pory odkryto szczątki sześciu osób, chociaż archeolodzy nie wykluczają, że może być ich znacznie więcej.

– Odsłoniliśmy pozostałości po cmentarzu przykościelnym parafii pod wezwaniem św. Mikołaja. Cmentarz jest równorzędny powstaniu parafii – kościoła murowanego, czyli początku XVII wieku lub może być starszy – mówi archeolog Andrzej Retkowski, prowadzący prace na rynku w Fordonie.

Pochówki bez wyposażenia


Przyznaje, że pojawiły się trudności w datowaniu. – To pochówki bez wyposażenia, więc trudno je datować. Nie mają monet, nie mają ozdób. W tej chwili znaleźliśmy tylko jedną monetę srebrną. To jest 1/2 grosza z początku XIX wieku. Znaleźliśmy fragmenty naczyń ceramicznych i glinianych oraz pozostałości odpadów produkcyjnych, być może pracowni krzemieniarskiej z epoki kamienia – wylicza badacz.

– W tej chwili odsłoniliśmy pochówki ludzi młodych, czaszki mają w większości kompletne uzębienie, niezniszczone próchnicą, stąd można wnioskować, że byli to ludzie młodzi. Pochówki zostaną poddane analizie antropologicznej, a później zostaną pochowane na cmentarzu. Rozmawiamy z proboszczem, by był to cmentarz w Fordonie – dodaje Retkowski. – Na pewno będzie szczegółowo sprawdzany wykop pod planowaną fontannę, ponieważ spodziewamy się, że w północnej części wykopu również możemy natrafić na pochówki. Nie jesteśmy tego co prawda w 100 procentach pewni, ale istnieje taka możliwość – zapowiada archeolog Anna Retkowska.

Fordon przez lata funkcjonował jako osobne miasteczko, dopiero w 1973 roku został włączony do Bydgoszczy. Do tego czasu ścisłe centrum Fordonu był zlokalizowane bliżej budynku obecnej synagogi. Dzisiejszy kościół na rynku z odkrywanym właśnie cmentarzem znajdował się już na samych obrzeżach Fordonu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej