RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wysiedlenia Palestyńczyków z Szech Dżarra. Izraelski sąd miał wydać decyzję

Działania Izraela w sprawie Palestyńczyków wywołują protesty (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Działania Izraela w sprawie Palestyńczyków wywołują protesty (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Izraelski sąd najwyższy odłożył decyzję w budzącej kontrowersje sprawie wysiedleń Palestyńczyków ze wschodniej Jerozolimy. Nakaz opuszczenia domów oraz późniejsze protesty stały się w maju jednym z powodów wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Izraelskie wojsko zastrzeliło Palestyńczyka, hydraulika wracającego z pracy

Wojsko izraelskie zastrzeliło Palestyńczyka na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu. 41-letni mężczyzna zginął we wsi Beita w pobliżu Nablusu. Według...

zobacz więcej

Szech Dżarra to jedna z dzielnic położonych po wschodniej, palestyńskiej stronie Jerozolimy. To część miasta, która od 1967 roku jest okupowana przez Izrael. Żydowscy osadnicy od kilkunastu lat próbują usunąć stamtąd palestyńskich mieszkańców, powołując się na niejasnego pochodzenia dokumenty.

Każda próba wypędzenia Palestyńczyków wywołuje jednak ostre protesty. W maju przerodziły się one w zamieszki, a te z kolei były przyczyną wybuchu 11-dniowej wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie.

Rodziny protestują


Izraelski sąd najwyższy odłożył decyzję w sprawie czterech palestyńskich rodzin, które wniosły sprzeciw wobec decyzji o wysiedleniach. Wcześniej Palestyńczykom zaproponowano, by uznali oni, że Izraelczycy są właścicielami budynków, a sami uzyskali status chronionych najemców. Arabscy mieszkańcy jednak odmówili.

Izraelska okupacja wschodniej Jerozolimy i Zachodniego Brzegu trwa od 1967 roku. Nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej