RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Z flagą LGBT jak Amerykanie w 1945? Kampania szwedzkiej armii wywołała burzę

Kampania LGBT szwedzkiego wojska nawiązuje do słynnego zdjęcia z 1945 roku (fot.  Joe Rosenthal/Photo 12/Universal Images Group via Getty Images; Twitter)
Kampania LGBT szwedzkiego wojska nawiązuje do słynnego zdjęcia z 1945 roku (fot. Joe Rosenthal/Photo 12/Universal Images Group via Getty Images; Twitter)

Kontrowersje w Szwecji wzbudziła kampania tamtejszej armii, której elementem jest zdjęcie prezentujące żołnierza trzymającego tęczową flagę. Zdjęcie trafiło na okładkę jednego z największych dzienników w związku z rozpoczętym w poniedziałek w Sztokholmie „tygodniem Pride” społeczności LGBT. Powodem komentarzy jest podobieństwo tego zdjęcia do słynnej fotografii amerykańskich żołnierzy z 1945 roku.

Nazwa Morze Białe jest rasistowska – twierdzą studenci. Żądają zmiany

Studenci uczelni artystycznej Konstfack w Sztokholmie domagają się zmiany nazwy sali wystawienniczej „Morze Białe”. Ich zdaniem budzi ona...

zobacz więcej

Pod opublikowanym na pierwszej stronie w dzienniku „Svenska Dagbladet” oraz w mediach społecznościowych zdjęciem widnieje napis: „Flaga warta obrony”.

Szwedzkie wojsko w obronie „życia według własnego uznania”


„Bronimy praw człowieka, jednakowej wartości wszystkich osób i prawa do życia według własnego uznania” – głosi reklama opłacona przez wojsko.

Przekazem na Twitterze podzieliła się m.in. szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Nawiązanie do „Sztandaru nad Iwo Jimą”


Jak zauważa gazeta „Expressen”, wykorzystane w reklamie zdjęcie odwołuje się do słynnej fotografii z 1945 roku „Sztandar nad Iwo Jimą”, przedstawiającej amerykańskich żołnierzy wznoszących flagę swojego kraju na górze Suribachi podczas wojny z Japonią. Jako jeden z pierwszych reklamę wojska skrytykował konserwatywny publicysta Ivar Arpi, związany ze „Svenska Dabladet”, który uważa tęczową flagę za symbol polityczny. Według niego wystarczy, że szwedzkie wojsko będzie bronić skupiającej wszystkich obywateli flagi narodowej.

„Potraktowano mnie jak eksperyment”. Nastolatka o zabiegu zmiany płci

Słynny szwedzki szpital oferujący zabiegi zmiany płci u dzieci i młodzieży zdecydował o zaprzestaniu przeprowadzania takich operacji. Wpływ na...

zobacz więcej

Krytyczna jest również szwedzko-fińska publicystka Merit Wager. „Zadaniem Sił Zbrojnych nie jest obrona flag, ale kraju i ludzi. Zwłaszcza, że nie jest to nawet szwedzka flaga!” – napisała na Twitterze.

Bronią flagi i usuwają krytyczne komentarze


Pod wpisem prezentującym kampanię na oficjalnym profilu szwedzkiego wojska na Facebooku w ciągu kilku godzin pojawiło się 1,8 tys. komentarzy. Oprócz krytycznych głosów, wiele osób wyraziło swoją wdzięczność za „obronę wartości społeczności LGBT”.

Według „Expressen” służby prasowe wojska zmuszone były „zatrudnić dodatkowe osoby do obsługi mediów społecznościowych. Moderowane i usuwane są opinie, które nie są w dobrym tonie”.

W tym roku festiwal Pride społeczności LGBT w Sztokholmie, który tradycyjnie kończy się paradą, w związku z pandemią COVID-19, odbywa się w internecie.

Zobacz także: Działacz LGBT skazany za gwałty na migrantach. Jego organizacja wiedziała, co robił [WIDEO]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej