RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie będzie nowej deklaracji ideowej PO? W tle powrót Tuska

Donald Tusk rozmawiał z kierującym pracami nad projektem Tomaszem Siemoniakiem (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Donald Tusk rozmawiał z kierującym pracami nad projektem Tomaszem Siemoniakiem (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Prace nad deklaracją ideową Platformy Obywatelskiej zostały zamrożone – poinformowały w poniedziałek media. Sekretarz generalny partii przekonuje jednak, że projekt „nie został odłożony na półkę”, ale i przyznaje, że decyzje dopiero zapadną. Przeszkodzić miał powrót Donalda Tuska.

Przemowa Donalda Tuska z okazji rocznicy Powstania. Z kim według niego walczyła Warszawa?

– Powstańcy ginęli po to, abyśmy co roku, kiedy tylko syreny cichną, mogli wracać do normalnego, bezpiecznego życia wolnych ludzi. Nasza wolność...

zobacz więcej

Jak wynika z informacji RMF FM, choć dokument jest gotowy od maja, a w prace nad nim było zaangażowanych wielu działaczy, po zmianie kierownictwa i powrocie Donalda Tuska zmieniła się koncepcja dokumentu. Informator rozgłośni stwierdził, że „nowe kierownictwo nie chce z góry zawężać swojego elektoratu” przez co prace zostały zamrożone.

20 lat od poprzedniej deklaracji PO


Teraz Marcin Kierwiński zapewnia, że projekt deklaracji „nie został odłożony na półkę”, a praca zespołu, który przygotowywał dokument, na pewno będzie wykorzystana.

Tym niemniej – dodał sekretarz generalny PO – ostateczną decyzję w sprawie kształtu deklaracji ideowej podejmie Konwencja PO. Jest ona zaplanowana na 20 września. Od kilku miesięcy nad nową deklaracją ideową PO pracował zespół pod kierownictwem wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka. W dyskusję zaangażowani byli posłowie i działacze partii w regionach. Nowa deklaracja ideowa miała być jednym z elementów obchodów 20-lecia Platformy i miała zostać przyjęta na konwencji partii. Początkowo konwencja miała się odbyć wiosną, ale m.in. z powodu lockdownu przeniesiono ją na jesień.

Tusk w TVN24: Nieważne ustawy, ważne, kto odsunie PiS od władzy

Lech Kaczyński miał rzekomo przestrzegać Donalda Tuska przed swoim bratem Jarosławem. Lider PO mówił o tym w rozmowie z TVN24. Zapowiedział także...

zobacz więcej

Poprzednia deklaracja ideowa Platformy Obywatelskiej została przyjęta w październiku 2001 roku, niespełna rok po powstaniu Platformy. W 5-punktowym dokumencie mowa była m.in. o wolnym rynku, konieczności ochrony życia ludzkiego oraz wspieraniu rodziny i „tradycyjnych norm obyczajowych”. W części dotyczącej gospodarki znalazło się m.in. odwołanie do jednej z encyklik Jana Pawła II.

Platforma czeka na zmiany


Przedstawiciele dotychczasowych władz PO przekonywali, że deklaracja ta straciła na aktualności i wymaga zmiany.

Sam Siemoniak w wypowiedziach medialnych przyznawał, że od powstania Platformy upłynęło wiele lat. – Platforma jest już zupełnie inną partią niż w roku 2001. Zakładali ją Donald Tusk – liberał, Maciej Płażyński – konserwatysta i taki liberalny konserwatysta Andrzej Olechowski. Polska też była wtedy w innym miejscu – mówił.

Wskazywał, że w ostatnich latach pojawiły się kwestie, które stały się już nie tylko elementem programu PO czy KO, ale wręcz ich tożsamości. – Mam na myśli kwestię ochrony klimatu, czy kwestię przynależności do UE i wartości europejskich – wymieniał Siemoniak.

Mimo to wokół treści nowej deklaracji powstał spór światopoglądowy w partii, na ile powinna odnosić się do takich kwestii jak rozdział Kościoła od państwa, aborcja czy związki partnerskie.

Pereira: Koniec świata, bo Tusk dostał dwa pytania [WIDEO]

Kompletny brak politycznego programu, a zamiast tego emocje i agresja – podsumowuje pierwszy tydzień po powrocie Donalda Tuska szef portalu...

zobacz więcej

W kwietniu był już gotowy ostateczny, roboczy tekst, który miał zostać przedstawiony zarządowi PO. Jednak do tego nie doszło z powodu wewnątrzpartyjnych wydarzeń: najpierw tzw. "Listu 54", w którym grupa parlamentarzystów PO i KO apelowała o zmiany w partii, a potem powrotu Donalda Tuska.

Wykreślili odniesienia do Jana Pawła II


Twórcy deklaracji przyznawali, że powrót Tuska na stanowisko przewodniczącego partii tworzy nową sytuację. Siemoniak mówił na początku lipca, że zamierza doprowadzić do spotkania członków zespołu ds. deklaracji z nowym szefem partii. Z informacji PAP wynika jednak, że dotąd do takiego spotkania nie doszło – nowy przewodniczący spotykał się tylko z kierującymi zespołem Tomaszem Siemoniakiem i Rafałem Grupińskim.

Choć treść projektu nowej deklaracji była znana tylko wąskiemu gronu jego twórców, z nieoficjalnych informacji wynikało, że z dokumentu wykreślone zostały odniesienia do nauki Kościoła i Jana Pawła II. – Powoływać się dziś na polski Kościół oznacza coś zupełnie innego niż 20 lat temu. Wtedy powołanie się na naukę Kościoła było dla mnie naturalne, Platforma Obywatelska to przecież partia chadecka. Dzisiaj, dla mnie i dla wielu wierzących, już nie. Kościół przestał być autorytetem moralnym" - mówiła w połowie lipca Izabela Leszczyna, która wchodziła w skład zespołu.

Zobacz także: Nocne spotkanie Tuska pod nieobecność Budki. „Tworzy krąg zaufanych”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej